Orlen szuka zysków

ABT
09-08-2007, 00:00

Koncern rusza z inwestycjami petrochemicznymi. Na budowę nowej wytwórni kwasu tereftalowego wyda 2,3 mld zł.

Koncern rusza z inwestycjami petrochemicznymi. Na budowę nowej wytwórni kwasu tereftalowego wyda 2,3 mld zł.

PKN Orlen podpisał kontrakt z japońską firmą Mitsubishi Heavy Industries na opracowanie projektu technicznego i dostawy materiałów, urządzeń i usług związanych z budową wytwórni kwasu tereftalowego (PTA). Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 2,3 mld zł (600 mln EUR). Da ona zatrudnienie co najmniej 200 osobom.

Dzięki niej Orlenowi przedłuży łańcuch produktowy petrochemikaliów.

Uruchomienie instalacji planowane jest na IV kwartał 2010 r. Do tego czasu Orlen zwiększy zdolności produkcyjne wytwórni paraksylenu w Płocku (surowiec do produkcji PTA) oraz moce oczyszczalni ścieków w Anwilu, należącym do koncernu.

Zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie o blisko 8- -10 proc. rocznie. Według prognoz, tylko w Zachodniej Europie średni wzrost zapotrzebowania na PTA wyniesie w najbliższych latach 6 proc. rocznie.

Kwas wykorzystywany jest głównie w przemyśle tworzyw sztucznych. To podstawowy surowiec do produkcji poliestrów, a w szczególności włókien poliestrowych, które stanowią 70 proc. globalnej produkcji włókien sztucznych. Poliestry są również podstawowym surowcem do produkcji opakowań jednorazowych np. butelek PET. Znajdują też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen szuka zysków