Czytasz dzięki

Oszczędności Francuzów wzrosły przez pandemię

ARŻ, Reuters
opublikowano: 28-08-2020, 11:39

Oszczędności francuskich gospodarstw domowych gwałtownie wzrosły, podczas gdy zyski przedsiębiorstw spadły w drugim kwartale roku, pisze Reuters.

Oszczędności francuskich gospodarstw domowych gwałtownie wzrosły, podczas gdy zyski przedsiębiorstw spadły w drugim kwartale roku, pisze Reuters.

Zobacz więcej

Flaga Francji

Fot. Bloomberg

Jedna z najostrzejszych blokad w Europie doprowadziła francuską gospodarkę do 13,8 proc. recesji od kwietnia do czerwca, podała agencja statystyczna INSEE potwierdzając wstępny odczyt.

Większość sklepów, kawiarni i hoteli była zamknięta od połowy marca do 11 maja. Niewydane środki pieniężne podniosły stopę oszczędności gospodarstw domowych do rekordowego poziomu 27,4 proc. dochodu. Wydatki konsumenckie spadły w drugim kwartale o 16,4 proc. W lipcu wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do czerwca.

Rząd liczy na to, że gospodarstwa domowe wydadzą oszczędności, które mogą sięgnąć  w tym roku 100 mld euro, czyli równowartość 4 proc. PKB, aby pomóc przyspieszyć ożywienie gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane