Oszukana spółka rekordowo tania na giełdzie w Londynie

opublikowano: 14-01-2020, 11:34

Wartość rynkowa spółki Lekoil Ltd., zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem ropy w Nigerii, była we wtorek najniższa w historii. Przecenę jej akcji wywołały doniesienia, że została oszukana.

Lekoil potrzebował pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z otrzymaniem licencji na eksploatację złoża ropy u wybrzeży Nigerii. Chciał je pożyczyć od Qatar Investment Authority (QIA). Wynajął firmę Seawave, która zapewniała, że ma kontakty z odpowiednimi ludźmi w funduszu inwestycyjnym Kataru. Ostatecznie doszło do podpisania umowy pożyczki wysokości 184 mln USD, za co Seawave dostał 600 tys. USD prowizji. Po tym jak Lekoil poinformował rynek o pożyczeniu pieniędzy QIA zareagowało komunikatem, że nie zawierało takiej umowy. Lekoil musiał przyznać, że padł ofiarą oszustwa. Teraz grozi mu utrata licencji i konieczność pokrycia strat wobec partnera na złożu. Akcje Lekoilu taniały we wtorek na giełdzie w Londynie nawet o 73 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane