Oto dlaczego umocnienie franka nie ma końca (WYKRES DNIA)

Przerzucanie miejsc pracy ze Szwajcarii za granicę nie będzie mechanizmem, który powstrzyma umocnienie franka, wynika z wykresu sporządzonego przez agencję Bloomberg.

Najwięksi pracodawcy w Szwajcarii
Wyświetl galerię [1/2]

Najwięksi pracodawcy w Szwajcarii Bloomberg

Najwięksi szwajcarscy pracodawcy nie mają najmniejszej możliwości zastąpienia drogich miejscowych pracowników tańszymi pracownikami zagranicznymi. Wszystko dlatego, że wśród pięciu firm o największym zatrudnieniu znajdują się dwie sieci supermarketów, poczta, linie kolejowe oraz firma telekomunikacyjna, które nie mogą przenieść miejsc pracy za granicę. To oznacza, że siła franka może tylko w ograniczony sposób zaszkodzić szwajcarskiemu rynkowi pracy, dekoniunktura na którym mogłaby wreszcie położyć kres umocnieniu waluty.

- Jest wiele sposobów, dzięki którym szwajcarskie przedsiębiorstwa mogą ciąć koszty, jednak dla większości największych pracodawców przenoszenie miejsc pracy za granicę nie jest jednym z nich, przynajmniej w krótkim terminie. Tylko niektóre duże firmy, takie jak Nestle, Novartis czy ABB, mają większe możliwości przenoszenia etatów za granicę – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Patrik Lang z biura maklerskiego Julius Baer.

Według specjalisty skala przenoszenia miejsc pracy za granicę będzie zależała od tego, jak długo przewartościowanie franka się utrzyma. Prezes Nestle Paul Bulcke przyznał już, że za sprawą mocnej waluty dalsze rozwijanie działalności firmy w kraju stanęło pod znakiem zapytania, a spółka rozważy likwidację etatów zwalnianych przez odchodzących pracowników. Inne tracące międzynarodową konkurencyjność firmy szwajcarskie ratują się zmniejszaniem wymiaru etatów czy płaceniem pracownikom w euro.

Tymczasem przenoszenie miejsc pracy za granicę utrudnią także wprowadzane przepisy o znakach firmowych. Firmy przemysłowe, takie jak producenci zegarków, od 2017 r. będą musiały udowodnić, że co najmniej 60 proc. kosztów ponoszą w kraju.


Najwięksi pracodawcy w Szwajcarii. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu