Oto miasto, która ma dobre wyniki

DI
19-09-2011, 11:53

Międzynarodowe długoterminowe ratingi Katowic są stabilne - ogłosił Fitch Ratings. Z jego komunikatu rysuje się obraz miasta, które nie ma żadnych problemów z finansami. Dość powiedzieć, że aktywne zarządzanie płynnością zapewnia miastu wyższe dochody z lokat niż odsetki płacone od zadłużenia!

Dobre wyniki budżetowe, wysoka płynność oraz zdolność do samofinansowania wydatków majątkowych - tak finanse śląskiego miasta opisuje Fitch Ratings. Dlatego agencja potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Katowic na poziomie A-.
„Ratingi mogą zostać podniesione w przypadku podniesienia ratingu Polski oraz utrzymania przez Katowice dobrych wyników budżetowych” - dodaje Fitch.

Według agencji, płynność miasta jest bardzo wysoka.

„Na koniec 2010r. wolne środki na rachunkach miasta wyniosły 415 mln zł i były o 14 proc. wyższe niż poniesione w tym roku wydatki na inwestycje. Natomiast w porównaniu do poziomu zadłużenia wolne środki były o ok. 40 proc. wyższe niż zadłużenie bezpośrednie Katowic. Aktywne zarządzanie płynnością zapewnia miastu wyższe dochody z lokat niż odsetki płacone od zadłużenia. Wysoka płynność oraz nadwyżka bieżąca i dochody majątkowe zapewniają miastu bardzo wysoką zdolność do samofinansowania wydatków majątkowych. W 2010 r. środki te wyniosły 718 mln zł i były o ponad 97 proc. wyższe niż wydatki majątkowe. Zdaniem Fitch, płynność Katowic będzie się zmniejszać w miarę realizacji inwestycji, lecz w średnim okresie pozostanie w dalszym ciągu dobra - czytamy w komunikacie.

O dodaje:

- Zadłużenie Miasta jest niskie pomimo jego wzrostu o 25 proc. w 2010 r. Na koniec 2010 r. zadłużenie wyniosło 296,1 mln zł i stanowiło zaledwie 23,7proc. dochodów bieżących. Wskaźnik spłaty zadłużenia (zadłużenie do nadwyżki bieżącej) był niski i wyniósł tylko ok. półtora roku. Zdaniem Fitch, zadłużenie miasta będzie rosło, lecz w średnim okresie pozostanie na umiarkowanym poziomie, ok. 35 proc. dochodów bieżących. Wskaźniki zadłużenia będą bezpieczne, a nadwyżka operacyjna będzie wystarczająca na obsługę zadłużenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Oto miasto, która ma dobre wyniki