Czytasz dzięki

Otwarcie sesji w USA pomaga indeksom rynków europejskich

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-08-2005, 16:07

Udany początek notowań na Wall Street powstrzymał spadkową tendencję na rynkach Eurolandu. Indeksy wystrzeliły w górę, choć wcześniej nadzieje inwestorów na kontynuację piątkowego odbicia nie znajdowały pokrycia w faktach.

Udany początek notowań na Wall Street powstrzymał spadkową tendencję na rynkach Eurolandu. Indeksy wystrzeliły w górę, choć wcześniej nadzieje inwestorów na kontynuację piątkowego odbicia nie znajdowały pokrycia w faktach.

Po dobrym początku nowego tygodnia indeksy rynków Eurolandu w miarę upływu czasu osuwały się. Dopiero udany start notowań w USA odwrócił tę niekorzystną tendencję. Powody do zadowolenia mają posiadacze akcji spółek przemysłu wydobywczego oraz koncernów naftowych. Popyt na surowce napędza wzrosty cen ich akcji.

W górę idą notowania norweskiego Statoila, francuskiego Totala jak również Royal Dutch Stell, nieco traci natomiast British Petroleum. W górę idą też notowania spółek branży metalowej. Zyskują posiadacze akcji BHP Billiton, największej na świecie spółki wydobywczej oraz Rio Tinto, światowego numeru 3. Drożeje miedź, ponieważ popyt z Chin, Indii i Rosji rośnie szybciej niż podaż kruszcu.

Nie wiedzie się natomiast spółkom branży farmaceutycznej, po tym jak Merck przegrał proces i będzie musiał zapłacić 253 mln USD odszkodowania rodzinie zmarłego, który używał leku przeciwbólowego o nazwie Vioxx. Akcje spółki notowane na niemieckiej giełdzie zniżkują o 8 proc. I ciągną w dół ceny innych spółek farmaceutycznych, jak np. Sanofi-Aventis, Shire Pharmaceuticals Group czy Novartisu.

Nieźle wypadają spółki branży motoryzacyjnej. Powodem do zadowolenia jest silny dolar, który zwiększy zyski ze sprzedaży eksportowej do USA. Największy koncern europejski, niemiecki Volkswagen drożeje o prawie 2 proc. Spółka 15 proc. produkcji przeznacza na eksport za wielką wodę. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane