Palestyński lider apeluje w Rosji o zniesienie embarga na pomoc dla Autonomii

26-02-2007, 10:13

Składający wizytę w Moskwie jeden z  przywódców palestyńskiego ugrupowania Hamas, Chaled Maszal zaapelował w  poniedziałek do tzw. kwartetu madryckiego (USA, Rosji, ONZ i UE) o zniesienie embarga na pomoc dla Autonomii.

Po przybyciu do Moskwy Maszal - szef departamentu politycznego Hamasu - wysoko ocenił stanowisko Rosji w kwestii embarga, wprowadzonego przez Zachód po objęciu rządów w Autonomii przez hamasowców. Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow w ubiegłym tygodniu publicznie opowiedział się za zniesieniem sankcji.

Zdaniem Maszala, madrycki kwartet winien skoncentrować się nie na działaniach przeciwko rządowi Autonomii lecz na rokowaniach z Izraelem - krajem bezprawnie okupującym ziemie palestyńskie. "Należy przede wszystkim stworzyć atmosferę polityczną, sprzyjającą powstaniu niezależnego państwa palestyńskiego" - podkreślił szef polityczny Hamasu.

Izrael w reakcji na zapowiedź wizyty Maszala w Rosji oświadczył, że "nikt nie powinien współpracować z Hamasem", a szczególnie z Maszalem wyrażającym w tym ugrupowaniu najbardziej skrajne poglądy.

W środę podczas spotkania Kwartetu Bliskowschodniego w stolicy Niemiec wyrażono chęć aktywnego wsparcia palestyńskiego rządu jedności narodowej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Palestyński lider apeluje w Rosji o zniesienie embarga na pomoc dla Autonomii