Czytasz dzięki

Panetta: EBC musi przygotować się do emisji cyfrowego euro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-10-2020, 12:30

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego uważa, że instytucja kierująca polityką monetarną w eurolandzie powinna przygotować się do emisji cyfrowego euro jako uzupełnienia banknotów, donosi Reuters.

Powinniśmy być gotowi do wydania cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oznacza to, że już musimy się do tego przygotować – podkreślił Panetta.

Fabio Panetta
Zobacz więcej

Fabio Panetta fot. Bloomberg

W opublikowanym w piątek badaniu EBC stwierdził, że cyfrowe euro może pomóc w przypadkach, gdy obywatele porzucili gotówkę, przejęli zagraniczne formy pieniądza elektronicznego lub inne sposoby płatności stały się niedostępne.

EBC odłożył jednak do połowy przyszłego roku decyzję, czy kontynuować projekt, który jest otwarty do konsultacji społecznych. 

Cyfrowe  euro dawałoby posiadaczom bezpośrednie gwarancje banku centralnego, czyniąc je bezpieczniejszymi niż jakikolwiek depozyt w banku komercyjnym.

Mogłyby być przenoszone bezpośrednio między użytkownikami, czy to online, czy osobiście, przez bluetooth lub karty przedpłacone, zamiast przechodzić przez system bankowy.

EBC podkreśla, że głównym problemem jest to, że ta forma pieniądza może wyprzeć tradycyjne depozyty, wyciągając środki z  banków komercyjnych, szczególnie w czasach kryzysu finansowego, i wypierając prywatne rozwiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane