Czytasz dzięki

Panie częściej są dyrektorkami niż prezeskami

opublikowano: 20-06-2017, 22:00

43 proc. kobiet doświadczyło nierównego traktowania w pracy ze względu na płeć — wynika z raportu Hays Poland.

85 proc. respondentów tegorocznego badania Hays Poland podało, że najwyższe stanowisko w ich przedsiębiorstwach zajmuje mężczyzna. Kobiety najczęściej ubiegają się o funkcje menedżerskie (31 proc.) oraz dyrektorskie (29 proc.). Większość uczestniczek ankiety zajmuje obecnie funkcje specjalistyczne lub kierownicze i stara się o awanse o jeden poziom wyżej. Mężczyźni częściej chcą zajmować wysokie pozycje — 32 proc. badanych wskazało na dyrektora zarządzającegolub prezesa, 27 proc. na stanowiska dyrektorskie, a 13 proc. — funkcję właściciela firmy. Częściej też takie zajmują, co prowadzi do dysproporcji płci na najwyższych szczeblach i negatywnie oddziałuje na możliwości rozwoju zawodowego kobiet, co one same podkreśliły w badaniu. Z raportu wynika też, że tylko 44 proc. kobiet, ale już 78 proc. mężczyzn zgadza się z twierdzeniem, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają równe szanse na awans, a 42 proc. respondentek popiera pogląd, że zarobki są sprawiedliwe. Nierówności i poczucie niesprawiedliwości potęgowane są przez przeszkody wynikające z płci. Doświadczyło ich 43 proc. kobiet (9 proc. mężczyzn), a polegałyna nierównym wynagradzaniu i uznawaniu zasług, dyskryminacji ze względu na posiadanie dzieci i związaną z tym mniejszą dyspozycyjność. Kobiety mają też trudności z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim oraz pogodzeniem pracy z życiem prywatnym. Pracodawcy coraz częściej dostrzegają wyzwania, z jakimi zmagają się pracujący rodzice.

— Oprócz rozwiązań pracy elastycznej niektóre firmy oferują też bony prezentowe, dofinansowanie wyjazdów dla dzieci, wyprawki oraz opieki nad dzieckiem — mówi Paula Rejmer, dyrektor zarządzająca Expert Perm w Hays Poland.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane