Państwo Svensson wygrali z fiskusem

Renata Dłuska
opublikowano: 07-04-2004, 00:00

Władze Luksemburga przekonały się, jak ważna jest swoboda przepływu usług czy kapitału.

Państwo Svensson, obywatele Luksemburga, zaciągnęli kredyt w belgijskim banku na zakup nieruchomości. Zgodnie z luksemburskim prawem, mieszkańcy mają prawo do dofinansowania części odsetek od tzw. kredytów budowlano-mieszkaniowych, pod warunkiem, że zostały udzielone przez instytucję finansową uprawnioną przez władze Luksemburga (bank lub oddział zarejestrowany w tym kraju).

Belgijski bank nie spełnił tego kryterium. Państwo Svensson wnieśli sprawę do sądu, który zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o rozstrzygnięcie:

„Czy przepisy traktatu rzymskiego, a w szczególności art. 67 i 71 zabraniają państwu członkowskiemu uzależniać przyznanie dotacji od tego czy kredyt, z którym związana jest dotacja, udzielony jest przez instytucję zarejestrowaną w tym kraju?”.

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż wszelkie restrykcje przepływu kapitału zostały zniesione na mocy Dyrektywy Komisji Europejskiej 88/361/EEC z 24 czerwca 1988 r.

ETS w wyroku z 14 listopada 1995 r. uznał, iż przepisy prawa luksemburskiego, uzależniające przyznanie dotacji od tego, czy kredyt został zaciągnięty w tamtejszym banku są niezgodne z prawem unijnym, w szczególności art. 59 i 67 traktatu ustanawiającego UE. Trybunał nie znalazł uzasadnienia dla takiej niezgodności.

Nie wystarczył nawet fakt, iż dotacje na cele inwestycyjne (mieszkaniowe) sięgały w 1994 r. 1 proc. budżetu i był to element polityki mieszkaniowej państwa.

Tak więc po raz kolejny okazało się, że racje słusznościowe nie mają większego znaczenia przy ocenie zgodności ustawodawstwa krajowego z prawem unijnym. Dlatego nie bez powodu coraz częściej słyszymy obawy o stan naszego narodowego budżetu, gdy Polacy masowo zaczną korzystać z usług medycznych w krajach UE, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał zwrócić koszty.

Renata Dłuska partner w Dziale Podatkowym Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Dłuska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Państwo Svensson wygrali z fiskusem