PARPA alarmuje: Alkoholu pijemy zbyt dużo i za często

PAP
07-04-2009, 15:35

Spożycie alkoholu w Polsce wzrasta, pić zaczynają coraz młodsi, zaś 13 proc. Polaków ryzykownie i szkodliwie używa alkoholu tzn. pije go zbyt dużo, zbyt często i w niewłaściwych okolicznościach - alarmuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

W związku z tą sytuacją Agencja przygotowała ogólnopolską kampanię "Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne".

"Chcemy zachęcić każdego dorosłego Polaka, który pije alkohol do odpowiedzi na pytanie: czy moje picie jest bezpieczne?" - mówiła na wtorkowej konferencji w Sejmie zastępca dyrektora PARPA Katarzyna Łukowska.

Twórcy kampanii zapewniają, że nie chcą nakłaniać do całkowitej abstynencji, ale pokazać, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, "aby każdy kto pije alkohol zdążył w porę wyhamować". Kampania ma uświadomić Polakom, kiedy picie staje się problemem, jakie są różnice w działaniu alkoholu na kobiety i mężczyzn, czy jak przeliczać wypity alkohol na standardowe porcje i po co to robić.

PARPA chce np. skończyć ze stereotypem, że alkohol zawarty w piwie jest mniej szkodliwy niż w wódce. Z badań wynika bowiem, że Polacy są bardziej skłonni prowadzić samochód po szklance piwa niż po kieliszku wódki, mimo, że zawierają one taką samą ilość czystego alkoholu.

PARPA chce też upowszechnić limity tzw. bezpiecznego picia ustalone przez WHO. Choć - jak podkreślają twórcy kampanii - alkohol jest substancją toksyczną i jego picie nigdy nie jest całkowicie bezpieczne, to na podstawie badań ustalono poziomy spożycia alkoholu niosące przeciętnie najmniejsze ryzyko szkód zdrowotnych.

I tak: dla mężczyzn pijących okazjonalnie jest to nie więcej niż 60 g 100-proc. alkoholu (trzy półlitrowe butelki piwa lub trzy kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 180 ml wódki). Dla mężczyzn pijących codziennie WHO zaleca co najmniej dwa dni abstynencji w tygodniu i nie więcej niż 40 g 100-proc. alkoholu dziennie (dwa piwa lub dwa kieliszki wina lub 120 ml wódki) przy czym w ciągu tygodnia nie powinni przekraczać 280 g 100-proc. alkoholu (14 piw lub nieco ponad trzy butelki wina o poj. 0,75 litra lub 1 i 3/5 półlitrowej butelki wódki.

Limity "bezpiecznego" picia dla kobiet pijących okazjonalnie wynoszą: jednorazowo nie więcej niż 40 g 100-proc. alkoholu dziennie (dwa piwa lub dwa kieliszki wina lub 120 ml wódki). Dla kobiet pijących codziennie: co najmniej dwa dni abstynencji w tygodniu i nie więcej niż 20 g 100-proc. alkoholu dziennie (jedno piwo lub jeden kieliszek wina lub 60 ml wódki) przy czym w ciągu tygodnia nie powinny przekroczyć 140 g 100-proc. alkoholu (siedem butelek piwa, niecałe dwie butelki wina lub 4/5 butelki wódki).

Z danych PARP wynika, że po alkohol sięga ponad 80 proc. Polaków, a od 2002 r. jego spożycie wzrasta. W 2007 r. statystyczny Polak wypił 9,21 litra 100-proc. alkoholu podczas gdy w 2002 r. - 6,93 litra (na podstawie danych GUS).

"Dlaczego tak się dzieje? Lepiej zarabiamy, jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, zwiększyła się też dostępność ekonomiczna alkoholu (...)" - powiedział dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka. Dodał, że w 2007 r. w porównaniu z 1998 za średnią płacę można było kupić dwa razy więcej butelek piwa, dwa razy więcej butelek wina i aż trzy razy więcej butelek wódki. Zaznaczył też, że wzrasta liczba punktów sprzedaży alkoholu.

Z badań zrealizowanych na zlecenie PARPA przez CBOS w 2008 r. wynika, że najczęściej pijemy piwo (zadeklarowało tak 75 proc. respondentów), 69 proc. badanych sięga po napoje spirytusowe, zaś 64 proc. po wino. Przy czym wódkę najczęściej pijemy przy okazji spotkań towarzyskich, imienin bądź urodzin, podobnie wino, bez żadnej specjalnej okazji sięgamy zaś po piwo.

Najczęściej pijemy w weekendy (65 proc.), 31 proc. badanych oceniło, że "trudno powiedzieć", w dni powszednie pije 4 proc. badanych. Alkohol najczęściej pijemy w mieszkaniach prywatnych, rzadziej na wolnym powietrzu i w lokalach gastronomicznych.

Najwięcej alkoholu piją mężczyźni w wieku 30-49 lat, z wykształceniem zasadniczym, rozwiedzionych i kawalerów, mieszkających w miastach od 50 do 500 tys. mieszkańców, nie deklarujący się jako wierzący i źle oceniający swoją sytuację materialną.

W przypadku kobiet najwięcej wypijają panie w wieku od 18 do 39 lat, panny, z wykształceniem wyższym i średnim, mieszkanki miast od 50 do 500 tys. mieszkańców, nie deklarujące się jako wierzące i dobrze oceniające swoją sytuację materialną.

16 proc. Polaków deklaruje się jako abstynenci (częściej są to kobiety, osoby o niższych dochodach, osoby powyżej 65 roku życia, z wykształceniem podstawowym, deklarujące się jako wierzące, mieszkańcy wsi i małych miast).

PARP alarmuje (dane za WHO), że rocznie alkohol powoduje na świcie 1,8 mln zgonów. Jest to też jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za choroby (w tym przede wszystkim wątroby i układu krążenia) oraz urazy. Ponadto - jak wynika z danych policji - w 2007 r. 80 proc. sprawców przemocy w rodzinie było właśnie pod wpływem alkoholu, to osoby nietrzeźwe są też odpowiedzialne za ponad połowę zabójstw, jedną trzecią gwałtów oraz jedną czwartą bójek i pobić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / PARPA alarmuje: Alkoholu pijemy zbyt dużo i za często