Patent chroni i zarabia na siebie

opublikowano: 09-02-2021, 20:00

Ochrona własności intelektualnej zwiększa wskaźnik przychody na pracownika i podnosi płace w firmach.

W Europie blisko sześć na dziesięć dużych przedsiębiorstw chroni swoje biznesy i produkty patentem, zarejestrowanym wzorem lub znakiem towarowym. W małych i średnich przedsiębiorstwach wskaźnik ten wynosi 9 proc. W Polsce natomiast prawem własności intelektualnej zabezpiecza się 10,1 proc. firm z sektora MŚP – wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i Europejski Urząd Patentowy (EPO).

Instytucje, opierając się na danych uzyskanych z wewnętrznych analiz ekonomicznych, zachęcają przedsiębiorców do podnoszenia poziomu prawnego zabezpieczenia dóbr. EUIPO i EPO wykazały, że w firmach będących właścicielami minimum jednego z trzech praw własności intelektualnej przychody na pracownika są wyższe o 20 proc. w porównaniu do spółek, które o ochronę w tym zakresie nie dbają. Biorąc pod uwagę posiadanie jedynie patentów, wskaźnik ten jest wyższy nawet o 36 proc., dodatkowo płace w firmach wzrastają o 53 proc. Dla zarejestrowanych wzorów przemysłowych to odpowiednio 32 i 30 proc., a dla znaków towarowych - 21 i 17 proc.

Natomiast MŚP, które w swojej strategii rozwoju uwzględniły pozyskanie i utrzymanie jednocześnie patentów i znaków towarowych, mają dochody większe o 75 proc.

Biznes pod parasolem ochronnym (analiza EUIPO i EPO)

Różnica w przychodzie na pracownika między właścicielami praw własności intelektualnej a podmiotami nieposiadającymi ochrony (w proc.)
Duże przedsiębiorstwa+18
Małe i średnie firmy+68
Ogółem+55
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane