PEŁNA-OPINIE-Deficyt obrotów bieżących w VI 376 mln dol

MOSTOSTAL WARSZAWA SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 31-07-2002, 16:32

WARSZAWA (Reuters) - W czerwcu deficyt obrotów bieżących wyniósł 376 milionów dolarów wobec 549 milionów dolarów w maju. Analitycy szacowali deficyt w czerwcu na 640 milionów dolarów.

Eksport w czerwcu wyniósł 2,688 miliarda dolarów wobec 2,610 miliarda w maju. Rok do roku wzrost eksportu wyniósł 8,5 procent.

Import wyniósł w czerwcu 3,381 miliarda dolarów wobec 3,416 miliarda w maju i niemal nie zmienił się licząc rok do roku.

Deficyt handlowy wyniósł w czerwcu 693 milionów dolarów wobec 806 milionów w maju.

W okresie styczeń-czerwiec deficyt handlowy wyniósł 4,86 miliarda dolarów.

GAVIN GRAY, ANALITYK DS. RYNKÓW WSCHODZĄCYCH W BANKU HSBC INVESTMENT W LONDYNIE

"To naprawdę bardzo dobre dane - deficyt jest najniższy od września ubiegłego roku. Jest to z pewnością zasługa eksportu.

Częściowo wzrost eksportu może być wynikiem umocnienia się euro, bo znaczna część polskich produktów jest sprzedawana właśnie w strefie euro. Jest jednak nieco zbyt wcześnie, by przywiązywać do tych danych nadmierną wagę.

Jeżeli chodzi o obniżenie przez S&P ratingu dla polskich papierów, to nie sądzę, by miało to znaczący wpływ na sytuację. Wiemy w końcu jaki jest rozmiar deficytu, i że dług publiczny rośnie od jakiegoś czasu. Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetowy może być w tym roku mniejszy niż zakładano, więc Polska będzie musiała pożyczyć mniej.

Myślę, że reakcja rynku na wszystkie te informacje będzie raczej neutralna."

ZSOLT PAPP, EKONOMISTA Z ABN AMRO W LONDYNIE

"To bardzo dobre dane. W kontekście dzisiejszego obniżenia ratingu przez S&P potwierdzają, że zewnętrzna sytuacja finansowa Polski jest dosyć silna. Ale nie sądzę, żeby ten rating wpłynął na decyzję RPP o obniżce stóp.

Wzrost eksportu jest całkiem zadowalający. Eksport poprawił się w ostatnich miesiącach, co dobrze wróży na przyszłość, ale problemy Polski wynikają raczej z czynników wewnętrznych niż zewnętrznych."

KATARZYNA-ZAJDEL KUROWSKA, EKONOMISTKA Z BANKU HANDLOWEGO W WARSZAWIE

"To bardzo dobre dane, a nasze obawy, że dywidendy płacone zagranicznym właścicielom polskich spółek pogorszą bilans, nie potwierdziły się. Wynika to po części z tego, że płatności mogą mieć miejsce w lipcu, a po części z tego, że z powodu kiepskich wyników dywidendy nie były zbyt wysokie.

Pozytywny jest wzrost eksportu trzeci miesiąc z rzędu. Obecnie to jedyny czynnik, który może zdynamizować wzrost gospodarczy.

Widzieliśmy już pozytywną reakcję złotego na ten dane, który odrobił wcześniejsze straty spowodowane obniżeniem ratingu przez Standard & Poor's. Ta obniżka jest dla mnie zaskoczeniem. To rodzaj zimnego prysznica czy też żółtej kartki dla rządu."

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL WARSZAWA SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-Deficyt obrotów bieżących w VI 376 mln dol