PGE tworzy własne TFI

Największa polska firma energetyczna idzie w ślady KGHM i zakłada własne TFI. Ma to być platforma dla nowych inwestycji.

Pomysł stworzenia przez PGE własnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych jest świeży. Z opublikowanego dwa dni temu raportu rocznego wynika, że spółka PGE TFI została zawiązana pod koniec grudnia 2016 r., a zarejestrowana w sądzie miesiąc później. — Projekt się rodzi — mówił na wczorajszej konferencji Henryk Baranowski, prezes PGE.

CZEKAJĄC NA LICENCJĘ: PGE, którą zarządza Henryk Baranowski, dopiero zaczęła prace nad własnym TFI. Licencji oczekuje w drugiej połowie roku.
Marek Wiśniewski

Można budować bloki

O korzyściach płynących z nowej inicjatywy zarząd PGE mówi na razie niewiele. Wiceprezes Emil Wojtowicz wskazywał wczoraj jedynie, że w TFI firm mogłaby skonsolidować rozmaite programy emerytalne, które funkcjonują w ramach grupy. — Dodatkowo ma to być platforma dla nowych inwestycji. Mówimy tu o start-upach, ale też o przedsięwzięciach z sektora energetyki konwencjonalnej — mówił Emil Wojtowicz. TFI nie ma jeszcze licencji, oczekiwana jest dopiero na przełomie III i IV kwartału. Nieoficjalnie wiadomo, że odpowiedzialny za projekt będzie Wojciech Kowalczyk, wiceprezes PGE, który przeszedł do spółki niedawno, opuszczając stanowisko wiceministra energii. W ministerstwie Kowalczyk, w przeszłości finansista, odpowiadał za opracowywanie najbardziej karkołomnych, acz skutecznych, formuł finansowania np. górnictwa. Nieoficjalnie można usłyszeć, że TFI ma zarządzać funduszami zamkniętymi, w ramach których PGE realizowałaby wielkie inwestycje, np. w elektrowni Dolna Odra, w której plan zakłada budowę nowego bloku wytwórczego.

Można kupować uzdrowiska

— Tworzenie przez wielką firmę własnego TFI to nie jest pomysł nowy. Własne TFI ma już np. KGHM — przypomina Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK. Miedziowy koncern stworzył swoje TFI już w 2009 r. Początkowo działały w jego ramach trzy fundusze zamknięte, z czego jeden inwestował w prywatyzowane uzdrowiska, drugi — w odnawialne źródła energii, a trzeci w zamyślemiał lokować pieniądze w innowacyjne projekty związane z technologią. Interesował się m.in. fotowoltaiką. Dziś działają dwa FIZ-y — uzdrowiskowy i nieruchomościowy.

— Jeśli wizja PGE zakłada, że TFI będzie realizowało inwestycje związane z szeroko rozumianą podstawową działalnością grupy, to może oznaczać to, że grupa chce wykorzystać korzystne przepisy w zakresie dofinansowania bądź preferencyjnego opodatkowania inwestycji — zauważa Paweł Puchalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane