PGF chce zwiększyć udział w rynku do 30 proc., nie wyklucza fuzji

Internet Securities
opublikowano: 18-05-2006, 13:36

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) chce zwiększyć udziały w rynku do 30% w ciągu najbliższych 2-3 lat z obecnych 20%, poinformował w czwartek prezes PGF Jacek Szwajcowski. Spółka zapowiada też dwucyfrową dynamikę wzrostu zysku netto na koniec 2006 roku.

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) chce zwiększyć udziały w rynku do 30% w ciągu najbliższych 2-3 lat z obecnych 20%, poinformował w czwartek prezes PGF Jacek Szwajcowski. Spółka zapowiada też dwucyfrową dynamikę wzrostu zysku netto na koniec 2006 roku.

Według zapowiedzi PGF, cały 2006 rok pod względem wyników będzie lepszy od ubiegłego.

W pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto PGF sięgnął 16,1 mln zł wobec 16,0 mln zł rok wcześniej. Jak wyjaśnił Jacek Dauenhauer, dyrektor finansowy spółki, niewielki wzrost zysku netto spowodowany jest kosztami przegranego procesu z byłym doradcą spółki. Na poziomie operacyjnym było to 4,8 mln zł.

„Spodziewamy się, że na koniec roku wzrost zysku będzie dwucyfrowy i przekroczy wynik z ubiegłego roku” – powiedział Szwajcowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Na koniec 2005 roku zysk netto PGF wyniósł 52,6 mln zł.

Jak zapowiedział prezes spółki, w ciągu 2-3 lat chce ona zwiększyć swoje udziały w rynku do 30% z obecnych 20%. Zamierza osiągnąć ten cel zarówno poprzez wzrost organiczny, jak i przejęcia i fuzje na rynku dystrybucji farmaceutyków. Prezes spółki nie chciał ujawnić, czy PGF obecnie rozmawia z jakimś podmiotem na ten temat.

„Jeśli pojawi się szansa przejęcia firmy na atrakcyjnych biznesowo warunkach, to z pewnością to zrobimy. Mamy bardzo duże doświadczenie w przejmowaniu i łączeniu spółek” – zapewnił Szwajcowski.

Jego zdaniem, w tym roku rynek dystrybucji farmaceutyków będzie rósł w tempie 5%. W tym samym tempie ma rosnąć także PGF.

Przychody spółki wzrosły w pierwszym kwartale o 3,6% do 1 033,9 mln zł z 997,5 mln zł. Na koniec 2005 roku wyniosły 3 890,7 mln zł.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku PGF udało się zwiększyć marżę o 1,07 pkt proc. do 10,47 %. W kolejnych kwartałach powinna ona jeszcze nieco wzrosnąć, ale nieznacznie.

Według zapowiedzi zarządu, PGF jest w tym roku bardzo mocno nastawiony na redukcję kosztów, przy dalszym zwiększaniu skali prowadzonej działalności. Spółka zamierza m.in. zmniejszyć koszty obsługi aptek, wprowadzić systemy motywacyjne dla pracowników.

Koszty ogółem na koniec pierwszego kwartału wzrosły o 5,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosły 80,9 mln zł.

Do końca roku PGF chce zwiększyć ilość aptek, uczestniczących w programie „Dbam o zdrowie” z 1,5 tys. do 2 tys. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGF chce zwiększyć udział w rynku do 30 proc., nie wyklucza fuzji