PGNiG i MPSiŚ podpisały list intencyjny w sprawie gazoportu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 15:23

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał w środę w Szczecinie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) list intencyjny w sprawie budowy gazoportu. List nie przesądza o wyborze lokalizacji przyszłej inwestycji, o którą zabiegają Gdańsk i Świnoujście.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał w środę w Szczecinie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) list intencyjny w sprawie budowy gazoportu. List nie przesądza o wyborze lokalizacji przyszłej inwestycji, o którą zabiegają Gdańsk i Świnoujście. List dotyczy - jak napisano - "współpracy przy przygotowaniu projektu dostaw do Polski skroplonego gazu ziemnego (LNG)".

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej w siedzibie ZMPSiŚ zastępca dyrektora ds. planowania departamentu rozwoju i inwestycji PGNiG Michał Nowicki, podpisanie listu formalnie umożliwi rozpoczęcie współpracy m.in. z władzami regionu i instytucjami np. w opracowaniu bazy danych.

W PGNiG trwa przetarg na wybór konsorcjum, które przygotowuje studium wykonalności projektu. Nowicki powiedział, że prowadzone są rozmowy z czterema konsorcjami. "W ciągu kilku tygodni powinniśmy dokonać wyboru; w marcu chcielibyśmy, by ruszyły już prace" - dodał.

Nowicki pytany przez dziennikarzy o atuty każdej z lokalizacji powiedział: "zrobiliśmy tylko wstępne analizy; dla każdej lokalizacji opracowywane są różne warianty, opracowywane są skutki wyboru danej lokalizacji w różnych opcjach i scenariuszach".

Wyjaśnił, że pod uwagę będą brane wszelkie aspekty związane z inwestycją - nie tylko sama budowa terminala, ale także kwestia zakupu gazu, jego transport, przeładunek, rozbudowa sieci przesyłowej oraz późniejsza sprzedaż.

Nowicki zapewnił, że w studium wykonalności, w którym znajdzie się około 10 zakresów tematycznych, zawarta będzie również rekomendacja "jak tę inwestycję najlepiej sfinansować".

Do przetargu, który PGNiG ogłosiło w październiku ub.r., zgłosiło się 8 międzynarodowych konsorcjów. Na krótką listę zakwalifikowano cztery z nich.

Opracowanie studium wykonalności powinno się zakończyć jeszcze w tym roku. Budowa terminala ma się rozpocząć w 2007 r., a zakończyć w 2010 r. Wtedy też planuje się rozpoczęcie eksploatacji gazoportu.

Według założeń PGNiG, przepustowość terminala rocznie szacowana jest na 3-5 mld sześc. gazu. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 400 mln euro. Potencjalne źródła dostaw gazu to Algieria, Egipt, Libia, Nigeria, Norwegia, Katar.

PGNiG planuje podpisanie podobnego listu intencyjnego także z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk.

O budowie gazoportu rząd zdecydował na początku stycznia tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane