Pięć reguł inwestowania na rynku, który nie zna strachu

Gdy inwestorzy kupują akcje na wyścigi, pamiętaj o radach legendarnego stratega Boba Farrella, przypomina David Rosenberg z towarzystwa Gluskin Sheff.

Od początku roku indeksy średnich i małych spółek z warszawskiej giełdy wzrosły o ponad 40 proc. Podobny „problem” mają także inwestorzy z globalnych rynków. Niemiecki DAX utrzymuje się na 19 proc. plusie, a amerykański S&P500 zyskuje 24 proc. Sytuacja, kiedy indeksy rosną w szaleńczym tempie, potrafi być dla inwestorów nie lada wyzwaniem. Dokupywać akcje na wyścigi z innymi inwestorami, czy jak najszybciej je sprzedać? W tym, jak się zachować, doradza David Rosenberg, główny ekonomista i strateg towarzystwa Gluskin Sheff.

„Na rynku, który nie zna strachu, przychodzą mi na myśl niektóre rady inwestycyjne Boba Farrella, legendarnego stratega banku Merrill Lynch” – napisał David Rosenberg w komentarzu, do którego dotarł portal BusinessInsider.

Boba Farrell, który rozpoczął pracę w Merrill Lynch w 1957 r. jako analityk techniczny, spędził na Wall Street 50 lat, na żywo obserwując hossy, bessy, bańki i załamania, ale także okresy długotrwałej stagnacji. Choć z wykształcenia był specjalistą od analizy fundamentalnej, to jednak szybko zorientował się, że sama znajomość reguł wyceny to za mało. Został pionierem badań nad nastrojami i psychologią inwestorów. David Rosenberg wybrał tych pięć spośród dziesięciu stworzonych przez niego reguł inwestowania, które odnoszą się do rynków pozostających w dynamicznych trendach wzrostowych. Oto te zasady, okraszone komentarzem specjalisty Gluskin Sheff.

Zasada 1.
„Wraz z upływem czasu rynki zwykle wracają do średniej”
Wyceny spółek z indeksu S&P500 sięgają 15,9 – krotności prognozowanych zysków, podczas gdy przeciętnie w historii były równe ich 14 – krotności. To tworzy pole do korekty wycen w dół.

Zasada 2.
„Rynki rosnące wykładniczo zwykle rosną dłużej i mocniej niż ci się wydaje, ale późniejsza korekta potrafi być wyjątkowo gwałtowna”
Od początku roku indeks S&P500 wzrósł już o 24 proc., choć prognozy wzrostu amerykańskiego PKB obniżyły się w tym czasie z 2,0 proc. do 1,6 proc.

Zasada 3.
„Drobni inwestorzy kupują najwięcej na szczycie, a najmniej na samym dnie”

Zasada 4.

„Kiedy wszyscy eksperci i wszystkie prognozy zgadzają się ze sobą, zdarzy się coś zupełnie innego”

Zasada 5.

„Chciwość i strach są mocniejsze niż długoterminowy rozsądek”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pięć reguł inwestowania na rynku, który nie zna strachu