PiS i LiD przeciwko możliwości upadłości Poczty Polskiej

PAP
opublikowano: 27-02-2008, 13:41

Kluby PiS oraz LiD opowiedziały się w środę w Sejmie za odrzuceniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej, dopuszczającego upadłość tego przedsiębiorstwa.

W trakcie debaty przedstawiciel PO opowiedział się za dalszymi pracami nad projektem.

Wcześniej za odrzuceniem projektu były dwie sejmowe komisje: infrastruktury i skarbu państwa.

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego (LiD), projekt został przygotowany bez konsultacji społecznych i powinien być rozpatrywany razem z projektem o komercjalizacji Poczty.

Projektu bronił wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. Zapewnił, że celem rządu nie jest doprowadzenie do upadłości Poczty. Jankowski zapowiedział również przygotowanie w najbliższych miesiącach projektu przekształcenia Poczty w spółkę prawa handlowego.

Projekt nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej został przyjęty przez rząd w grudniu ubiegłego roku. Według jego zapisów, Poczta ma być objęta przepisami prawa upadłościowego i naprawczego.

Regulacje zawarte w projekcie mają na celu dostosowanie prawa polskiego do wymogów Komisji Europejskiej - poinformowało wówczas Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej budzi zapis obecnie obowiązującej ustawy o Poczcie Polskiej, przewidujący, iż w przypadku wystąpienia strat, Poczta może uzyskać pomoc państwa na restrukturyzację. Komisja uznała, że takie prawo umożliwia przedsiębiorstwu korzystanie z nieograniczonej pomocy Skarbu Państwa.

Zaproponowane przez rząd zasady funkcjonowania Poczty Polskiej zakładają, że będzie ona musiała sama pokrywać ewentualne straty. Pomoc państwa będzie udzielana jedynie w przypadku strat, które powstaną przy realizacji nałożonego na przedsiębiorstwo obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych.

Wniosek o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej ma być głosowany w najbliższym bloku głosowań. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane