Czytasz dzięki

PiS za zarządem komisarycznym w Polskim Związku Piłki Nożnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 17:14

PiS apeluje o niezwłoczne wprowadzenie zarządu komisarycznego w Polskim Związku Piłki Nożnej. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to zapowiada, że doprowadzi do tego po wyborach do parlamentu. Partia ta proponuje ponadto, by zarząd PZPN wybierali kibice.

PiS apeluje o niezwłoczne wprowadzenie zarządu komisarycznego w Polskim Związku Piłki Nożnej. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to zapowiada, że doprowadzi do tego po wyborach do parlamentu. Partia ta proponuje ponadto, by zarząd PZPN wybierali kibice.

    W środowej "Gazecie Wyborczej" prezes GKS Katowice Piotr Dziurowicz przyznał, że od lat nie tylko znał mechanizmy korupcji, ale sam uczestniczył w procederze "ustawiania" wyników spotkań i przekupywania sędziów i piłkarzy.

    "Proponujemy taką reformę statutu PZPN, która umożliwi wybór prezesa związku przez kibiców. Sytuację w polskim futbolu uzdrowić mogą tylko ci, którym bezinteresownie zależy na sukcesie naszej piłki nożnej - czyli kibicom. Należy skończyć z sytuacją, w której przestarzała i niedemokratyczna struktura władz w PZPN od lat blokuje niezbędne reformy w polskiej piłce nożnej" - głosi przekazane w czwartek PAP oświadczenie eurodeputowanego PiS Michała Kamińskiego.

    W wywiadzie dla "GW" prezes GKS Katowice wymienił nazwiska sędziów, trenerów i działaczy zamieszanych w korupcję oraz kwoty, które przekazywał arbitrom za "przychylność" podczas ligowych spotkań. Oskarżył także piłkarzy, sugerując, że wielu z nich skłonnych jest pertraktować z wysłannikami rywala i za pieniądze "odpuszczać" mecze. Dziurowicz od kilku miesięcy współpracuje z policją i prokuraturą w sprawie korupcji w polskim futbolu.

    Dzięki jego zeznaniom do aresztu trafili pierwszoligowi sędziowie Antoni F. i Krzysztof Z. oraz obserwator Marian D. W związku z aferą korupcyjną drugoligowemu Piastowi Gliwice PZPN przyznał 10 pkt ujemnych, a Widzewowi Łódź - 9 pkt ujemnych za nieprawidłowości podczas przekształceń klubu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane