PIT od kapitału przy przekształceniu

opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Kwoty przekazane na kapitał zapasowy według przepisów sprzed 2015 r. nie są niepodzielonymi zyskami — orzekł NSA.

Począwszy od 1 stycznia 2015 r., podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT) mogą podlegać jedynie zyski znajdujące się w kapitale zapasowym (rezerwowym) spółki przekształcanej w osobową, które zostały osiągnięte od tej właśnie daty. Tak Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach zinterpretował znowelizowany art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, z czym Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zgodziłsię w wyroku wydanym w ostatnich dniach. Gliwcki WSA stwierdził, że dopiero w 2015 r. (w wyniku nowelizacji) zaistniała podstawa formalna do nałożenia na wspomniane wartości obowiązku podatkowego.

Objęcie nim zysków osiągniętych przed 31 grudnia 2014 r. oznaczałoby naruszenie zasady niedziałania prawa wstecz, wynikającej z art. 2 Konstytucji RP. Jak informuje Patrycja Łukasiewicz z PwC, orzeczenie zapadło w sprawie spółki z o.o. z branży informatycznej, którą wspólnicy postanowili przeformować w komandytową, kontynuującą wcześniejszą działalność w takim samym rodzaju i rozmiarze.

Na jej majątek, jako sukcesora praw i obowiązków wcześniejszego podmiotu, miały składać się m.in. zyski wypracowane w poprzednich latach obrotowych, które uchwałami wyłączono od podziału między udziałowców i przekazano na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na inwestycje, dalszy rozwój i bieżące potrzeby. W momencie przekształcenia zyski te przeszły na kapitały spółki komandytowej i nie zostały wypłacone czy przekazane wspólnikom.

Spółka weszła w spór z organem podatkowym. Uznał on, że na dzień przekształcenia wartość zysków przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowy jest przychodem wspólników z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. To oznacza, że chociaż spółka osobowa może być samodzielnymposiadaczem kapitałów, także tych, które przejdą na nią po poprzedniku, to według ustawy podatkowej zysk zgromadzony na takich kapitałach spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu na dzień jej przebudowy w komandytową.

NSA podzielił zdanie sądu niższej instancji. Poparł też stanowisko gliwickiego WSA w sprawie pojęcia „niepodzielonych zysków” według stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2015 r. — czyli że nie mieszczą się w nim te przekazane na kapitał zapasowy (lub inne). Zostały one bowiem podzielone i zgodnie z uchwałami wspólników na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych przekazano je na kapitały zapasowe lub rezerwowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu