Czytasz dzięki

PK: zarzuty i areszt w śledztwie dot. wyrządzenia grupie kapitałowej szkody w wysokości 96 mln zł

  • PAP
opublikowano: 03-07-2020, 07:08

Prokurator przedstawił zarzuty dwóm osobom zatrzymanym w związku ze śledztwem dotyczącym działalności grupy kapitałowej; wobec jednej z osób skierowano wniosek o areszt - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Krajowa. Przez działania podejrzanych spółka mogła stracić ok. 96 mln zł.

Grzegorz Ś.
Zobacz więcej

NIE PRZYZNAJE SIĘ DO WINY:

Grzegorz Ś. Fot. Marek Wiśniewski

W środę Prokuratura Krajowa poinformowała, że funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie osoby w związku ze śledztwem dotyczącym działalności grupy kapitałowej, w skład której wchodzą m.in. spółki z branży biopaliw oraz spirytusowej. Wśród zatrzymanych był prezes zarządu całej grupy Grzegorz Ś.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, do pierwszego zatrzymania Grzegorza Ś. doszło w sierpniu ubiegłego roku. Mężczyzna usłyszał wówczas zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz nadużycia udzielonych uprawnień i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku grupy kapitałowej.

"Na wniosek prokuratora wobec podejrzanego zastosowano tymczasowe aresztowanie, które w marcu br. zmieniono na poręczenie majątkowe w kwocie 3 mln zł oraz zakaz kontaktowania się z pracownikami grupy kapitałowej. Drugą z zatrzymanych osób - jak zaznacza PK - jest kobieta zasiadająca m.in. w radach nadzorczych dwóch spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

Jak informuje PK, prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił Grzegorzowi Ś. zarzuty: nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i wywierania na nich wpływu groźbą bezprawną, posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami akcji na zgromadzeniu oraz podżegania do usunięcia dokumentów z akt rejestrowych.

Natomiast zatrzymana kobieta usłyszała zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posłużenia się nieprawdziwymi dokumentami akcji i pomocnictwa świadkowi do usunięcia dokumentów.

Prokuratura Krajowa poinformowała ponadto, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Grzegorza Ś. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

"Wobec podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pracownikami spółek grupy kapitałowej oraz nakazu powstrzymywania się od działalności w ramach nadzoru i zarządu dwóch spółek z grupy kapitałowej" - informuje Prokuratura Krajowa.

Jak zaznaczono, postępowanie prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2014-2019. Według śledczych, jej członkowie wprowadzali w błąd akcjonariuszy spółek należących do jednej grupy kapitałowej, co do opłacalności i rzeczywistego celu transakcji gospodarczych. Dokonywali przeniesienia praw majątkowych oraz majątku ruchomego i nieruchomości do spółek zagranicznych, kontrolowanych przez prezesa zarządu jednej ze spółek.

W toku postępowania prokurator ustalił, że na skutek tych działań spółka poniosła szkodę w wysokości ok. 96 milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane