PKB Francji wzrósł najmocniej od ponad 50 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-01-2022, 09:58

W ubiegłym roku francuska gospodarka rozwijała się w tempie nie notowanym od ponad pięciu dziesięcioleci. Odbicie po kryzysie wywołanym wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 r. okazało się szybsze niż oczekiwano, informuje Reuters.

POOL / Reuters / Forum

Według wstępnych danych agencji statystycznej INSEE, w czwartym kwartale 2021 r. gospodarka Francji odnotowała sięgający 0,7 proc. k/k wzrost. I choć tempo zwyżki było wyraźnie wolniejsze niż w szczególnie udanym III kwartale (3,1 proc.) zdołało przebić medianę prognoz na poziomie 0,5 proc. W rezultacie PKB w całym 2021 r. zwiększył się o 7 proc. i był to najmocniejszy wzrost od 1969 r. Tymczasem rok wcześniej, w związku z koronakryzysem druga pod względem wielkości gospodarka eurolandu skurczyła się o rekordowe 8 proc.

INSEE podkreślił, że gospodarka wróciła do poziomu aktywności sprzed kryzysu już w trzecim kwartale ubiegłego roku, wraz z nabraniem rozpędu przez kampanię szczepień, a rząd złagodził ograniczenia związane z Covid-19.

Zdaniem francuskiego banku centralnego, wpływ obecnej fali zakażeń na gospodarkę powinien być minimalny, ponieważ w dużej mierze przystosowała się ona do życia w warunkach pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane