PKB Singapuru wzrósł zdecydowanie mniej niż oczekiwano

opublikowano: 02-01-2019, 13:55

W czwartym kwartale 2018 r. gospodarka Singapuru rosła wolniej niż przewidywano, co wynikało w dużej mierze ze skurczenia się sektora wytwórczego. Wzmacnia to obawy, że spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami będzie negatywnie przekładał się również na dynamikę wzrostu w 2019 r.

Rosnący protekcjonizm handlowy i niepewność w stosunkach USA z Chinami są kluczowymi zagrożeniami dla tego azjatyckiego miasta-państwa w nadchodzących miesiącach, chociaż wpływ tarć w handlu miał jak dotąd tylko ograniczony zasięg na jego małą i otwartą gospodarkę.

Singapur
Zobacz więcej

Singapur fot. Bloomberg

Gospodarka Singapuru, zależna od handlu wzrosła o 1,6 proc. w okresie październik-grudzień 2018 r.  stosunku do kwartału wcześniej, wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu.

W ujęciu kwartalnym sektor produkcji skurczył się o 8,7 proc.,  wobec wzrostu o 3,1 proc. w trzecim kwartale.

Tymczasem oczekiwano, że produkt krajowy brutto wzroście w czwartym kwartale o 3,2 proc. wobec dynamiki rzędu 3,5 proc. kwartał wcześniej po korekcie.

Tym samym w całym 2018 r. wzrost gospodarczy wyniósł, według wstępnych szacunków, 3,3 proc. co oznacza spowolnienie wobec 3,6-proc. dynamiki rok wcześniej. 

Rządowa prognoza dla PKB na 2018 r. zakładała zwyżkę w przedziale od 3 do 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy