PKN Orlen Mistrzem GPW 2018

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Tytuł Mistrza GPW 2018 głosami czytelników Bankier.pl i pb.pl przypadł Orlenowi. Polski Koncern Naftowy w finale zostawił w pokonanym polu producenta gier — PlayWaya

Na początku 2019 roku dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” wytypowali 16 spółek, które ich zdaniem wyróżniały się na GPW w minionym roku. Z tego grona internauci wyłonili zwycięzcę.

Zasady były proste: do kolejnej rundy przechodził ten, kto zebrał więcej internetowych głosów. W ten sposób została wyłoniona dwójka finalistów. W decydującym starciu zmierzyli się PlayWay oraz PKN Orlen. Obecność spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa w finale plebiscytu staje się powoli małą tradycją. W 2016 r. drugie miejsce zajęła Jastrzębska Spółka Węglowa, w 2017 tytuł Mistrza GPW zgarnął PKO Bank Polski, teraz zaś reprezentantem Skarbu Państwa w finale został Orlen. Natomiast PlayWay kontynuował bogate tradycje producentów gier. W 2014 r. po sukcesie „This War of Mine” tytułem Mistrza GPW nagrodzone zostało 11bit studios. Następnie, na fali sukcesu „Wiedźmina 3” przez trzy lata z rzędu w finale gościł CD Projekt, który w 2016 r. wygrał także cały plebiscyt. Teraz czytelnicy Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” docenili PlayWaya, który prezentuje nieco inny model biznesowy niż CD Projekt i 11bit. Spółka — mimo porażki gry „Agony” — innymi tytułami (m.in.„Car Mechanic Simulator”, czy „House Flipper”) przekonała do siebie inwestorów i w 2018 r. wypracowała stopę zwrotu na poziomie 112 proc.

To jednak nie wystarczyło na Orlen. W finale naftowa spółka zebrała 67 proc. głosów i nie pozostawiła producentowi gier złudzeń. Orlen w 2018 r. wypracował niższą stopę zwrotu niż PlayWay — na akcjach koncernu można było zarobić 5,8 proc. — warto jednak pamiętać o skali, jaka różni obie spółki. Orlen to obecnie drugi największy podmiot na GPW i wpływ zwyżek tej spółki na cały rynek jest o wiele większy niż w przypadku PlayWaya. Dodatkowo 2018 r. był rokiem posuchy jeżeli chodzi o wzrost wśród najważniejszych spółek — tylko 5 z 20 blue chipów zakończyło ubiegły rok ponad kreską. Na tym tle 5,8 proc. Orlenu prezentuje się już dużo bardziej okazale. Szczególnie, że Orlen w 2018 r. wyszedł także z bardzo oryginalną inicjatywą skierowaną do inwestorów indywidualnych. Posiadacze akcji spółki mogą liczyć na specjalne rabaty. Program „Orlen w portfelu” ma na celu zachęcenie zwykłych Kowalskich do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. To pokazuje dojrzałość spółki, Orlen chce bowiem promować nie tylko siebie, lecz także i giełdę, jako miejsce lokowania oszczędności.

Od strony biznesowej 2018 r. to dla Orlenu ciągłe inwestycje w sieć stacji, mocarstwowe plany przejęcia Lotosu i zrealizowane już wchłonięcie Unipetrolu. W drodze do finału Mistrza GPW Orlen pokonał w bezpośrednim starciu cztery spółki. W pierwszej rundzie spółka trafiła na Śnieżkę i wygrała najbardziej przekonująco ze wszystkich uczestników tego poziomu — stosunkiem głosów 93,9 proc. do 6,1 proc. Ćwierćfinał przyniósł Orlenowi starcie z jednym z najlepszych giełdowych debiutów ostatnich lat — Dino Polska. Koncern zebrał jednak w tym pojedynku 67 proc. głosów i awansował do półfinału. Tam Orlen odprawił z kwitkiem etatowego finalistę i czterokrotnego laureata głównej nagrody w plebiscycie Giełdowa Spółka Roku: CD Projekt. Wynik: 79 proc. głosów na Orlen.

PlayWay w pierwszej rundzie mierzył się z odradzającym się Asseco Poland i w pojedynku tym producent gier zebrał 66,5 proc. głosów. Nieco bardziej zacięty pojedynek czekał spółkę w ćwierćfinale, gdzie PlayWay trafiło na innego przedstawiciela branży paliwowej: Lotos. Producent gier wygrał stosunkiem głosów 56,7 proc. do 43,3 proc. W półfinale byliśmy świadkami małych derbów, PlayWay trafiło bowiem na Ten Square Games, czyli również producenta gier. Dodając do tego CD Projekt branża miała w półfinale aż trzech reprezentantów. PlayWay półfinał wygrało zbierając 55 proc. głosów, w finale zdecydowanie lepszy okazał się jednak rodzynek spoza branży gier — PKN Orlen.

Dotychczasowi Mistrzowie GPW

  • 2010 Synthos
  • 2011 Eko Export
  • 2012 Relpol
  • 2013 Integer.pl
  • 2014 11bit studios
  • 2015 Grodno
  • 2016 CD Projekt
  • 2017 PKO BP
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane