Tytuł Mistrza GPW 2018 głosami czytelników Bankier.pl i pb.pl przypadł Orlenowi. Polski Koncern Naftowy w finale zostawił w pokonanym polu producenta gier — PlayWaya
Na początku 2019 roku dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” wytypowali 16 spółek, które ich zdaniem wyróżniały się na GPW w minionym roku. Z tego grona internauci wyłonili zwycięzcę.
Artykuł dostępny dla subskrybentów i zarejestrowanych użytkowników
REJESTRACJA
SUBSKRYBUJ PB
Zyskaj wiedzę, oszczędź czas
Informacja jest na wagę złota. Piszemy tylko o biznesie
Poznaj „PB”
79 zł5 zł/ miesiąc
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Cały artykuł mogą przeczytać tylko nasi subskrybenci.Tylko teraz dostęp w promocyjnej cenie.
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Od jakiegoś czasu nie masz pełnego dostępu do publikowanych treści na pb.pl. Nie może Cię ominąć żaden kolejny news.Wróć do świata biznesu i czytaj „PB” już dzisiaj.
Tytuł Mistrza GPW 2018 głosami czytelników Bankier.pl i pb.pl przypadł Orlenowi. Polski Koncern Naftowy w finale zostawił w pokonanym polu producenta gier — PlayWaya
Na początku 2019 roku dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” wytypowali 16 spółek, które ich zdaniem wyróżniały się na GPW w minionym roku. Z tego grona internauci wyłonili zwycięzcę.
Zasady były proste: do kolejnej rundy przechodził ten, kto zebrał więcej internetowych głosów. W ten sposób została wyłoniona dwójka finalistów. W decydującym starciu zmierzyli się PlayWay oraz PKN Orlen. Obecność spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa w finale plebiscytu staje się powoli małą tradycją. W 2016 r. drugie miejsce zajęła Jastrzębska Spółka Węglowa, w 2017 tytuł Mistrza GPW zgarnął PKO Bank Polski, teraz zaś reprezentantem Skarbu Państwa w finale został Orlen. Natomiast PlayWay kontynuował bogate tradycje producentów gier. W 2014 r. po sukcesie „This War of Mine” tytułem Mistrza GPW nagrodzone zostało 11bit studios. Następnie, na fali sukcesu „Wiedźmina 3” przez trzy lata z rzędu w finale gościł CD Projekt, który w 2016 r. wygrał także cały plebiscyt. Teraz czytelnicy Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” docenili PlayWaya, który prezentuje nieco inny model biznesowy niż CD Projekt i 11bit. Spółka — mimo porażki gry „Agony” — innymi tytułami (m.in.„Car Mechanic Simulator”, czy „House Flipper”) przekonała do siebie inwestorów i w 2018 r. wypracowała stopę zwrotu na poziomie 112 proc.
To jednak nie wystarczyło na Orlen. W finale naftowa spółka zebrała 67 proc. głosów i nie pozostawiła producentowi gier złudzeń. Orlen w 2018 r. wypracował niższą stopę zwrotu niż PlayWay — na akcjach koncernu można było zarobić 5,8 proc. — warto jednak pamiętać o skali, jaka różni obie spółki. Orlen to obecnie drugi największy podmiot na GPW i wpływ zwyżek tej spółki na cały rynek jest o wiele większy niż w przypadku PlayWaya. Dodatkowo 2018 r. był rokiem posuchy jeżeli chodzi o wzrost wśród najważniejszych spółek — tylko 5 z 20 blue chipów zakończyło ubiegły rok ponad kreską. Na tym tle 5,8 proc. Orlenu prezentuje się już dużo bardziej okazale. Szczególnie, że Orlen w 2018 r. wyszedł także z bardzo oryginalną inicjatywą skierowaną do inwestorów indywidualnych. Posiadacze akcji spółki mogą liczyć na specjalne rabaty. Program „Orlen w portfelu” ma na celu zachęcenie zwykłych Kowalskich do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. To pokazuje dojrzałość spółki, Orlen chce bowiem promować nie tylko siebie, lecz także i giełdę, jako miejsce lokowania oszczędności.
Od strony biznesowej 2018 r. to dla Orlenu ciągłe inwestycje w sieć stacji, mocarstwowe plany przejęcia Lotosu i zrealizowane już wchłonięcie Unipetrolu. W drodze do finału Mistrza GPW Orlen pokonał w bezpośrednim starciu cztery spółki. W pierwszej rundzie spółka trafiła na Śnieżkę i wygrała najbardziej przekonująco ze wszystkich uczestników tego poziomu — stosunkiem głosów 93,9 proc. do 6,1 proc. Ćwierćfinał przyniósł Orlenowi starcie z jednym z najlepszych giełdowych debiutów ostatnich lat — Dino Polska. Koncern zebrał jednak w tym pojedynku 67 proc. głosów i awansował do półfinału. Tam Orlen odprawił z kwitkiem etatowego finalistę i czterokrotnego laureata głównej nagrody w plebiscycie Giełdowa Spółka Roku: CD Projekt. Wynik: 79 proc. głosów na Orlen.
PlayWay w pierwszej rundzie mierzył się z odradzającym się Asseco Poland i w pojedynku tym producent gier zebrał 66,5 proc. głosów. Nieco bardziej zacięty pojedynek czekał spółkę w ćwierćfinale, gdzie PlayWay trafiło na innego przedstawiciela branży paliwowej: Lotos. Producent gier wygrał stosunkiem głosów 56,7 proc. do 43,3 proc. W półfinale byliśmy świadkami małych derbów, PlayWay trafiło bowiem na Ten Square Games, czyli również producenta gier. Dodając do tego CD Projekt branża miała w półfinale aż trzech reprezentantów. PlayWay półfinał wygrało zbierając 55 proc. głosów, w finale zdecydowanie lepszy okazał się jednak rodzynek spoza branży gier — PKN Orlen.