PKPP Lewiatan: trzeba zmniejszyć wydatki na renty, emerytury i zasiłki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-08-2006, 15:33

Zdaniem ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, zmniejszenie wydatków budżetowych na renty, wcześniejsze emerytury i zasiłki oraz zwiększenie nakładów na inwestycje, jest niezbędne do utrzymania wysokiego tempa wzrostu PKB.

Zdaniem ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, zmniejszenie wydatków budżetowych na renty, wcześniejsze emerytury i zasiłki oraz zwiększenie nakładów na inwestycje, jest niezbędne do utrzymania wysokiego tempa wzrostu PKB.

Polska ma najniższy w Europie - 53-proc. - wskaźnik tzw. aktywności zawodowej, tj. odsetek osób w wieku produkcyjnym czynnych zawodowo. Jednocześnie, niski jest udział nakładów inwestycyjnych w PKB; wynosi on obecnie ok. 19 proc. "Taka sytuacja nie daje trwałych podstaw dynamicznego wzrostu gospodarczego" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Jak podkreślił, w porównaniu z Czechami - krajem, który także "goni" Europę Zachodnią - widać dysproporcje w nakładach inwestycyjnych (Czechy - ok. 26 proc. PKB, Polska - 19 proc. PKB) oraz wielkości transferów społecznych typu renty, emerytury i zasiłki (12 proc. PKB dla Czech i 18 proc. PKB dla Polski).

Zdaniem eksperta, kluczem do trwałego wzrostu gospodarczego jest odwrócenie niekorzystnych w przypadku Polski proporcji w dystrybucji dochodów budżetu państwa - więcej na inwestycje, mniej na transfery społeczne.

Według PKPP Lewiatan, pieniądze na inwestycje można uzyskać poprzez zmniejszenie wydatków na wcześniejsze emerytury i dla młodych rencistów oraz "drogich" przywilejów dla niektórych grup zawodowych.

Młodzi emeryci kosztują budżet ok. 20 mld zł rocznie; to odpowiednik kosztu stworzenia ok. 200 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce - poinformował Mordasewicz. Jak wyjaśnia, średni koszt wyposażenia miejsca pracy w środki trwałe w Polsce wynosi niecałe 100 tys. zł.

"Emerytury i renty dla górników to ok. 4,5 mld zł rocznie; tym samym górnicy pobierają z systemu ubezpieczeń trzy razy tyle, ile do niego wkładają" - dodał ekspert.

Podkreślił, że w Polsce, jako jedynym kraju europejskim, statystyczne dochody grupy wiekowej "65+" są wyższe od dochodów osób w przedziale 0-64 lata i wynoszą ok. 113 proc. średnich dochodów młodszej części społeczeństwa. W innych krajach europejskich wynoszą one między 50 proc. a 90 proc.

Zdaniem Konfederacji, zaoszczędzone na transferach społecznych pieniądze należałoby zainwestować w tworzenie miejsc pracy zwłaszcza w szeroko pojętej infrastrukturze: przy budowie portów morskich, lotnisk, dróg, ale także np. w informatyzacji administracji publicznej, czy przy obsłudze urzędowej przedsiębiorców.

Ma to dodatkowy efekt w postaci pobudzenia inwestycji w sektorze prywatnym na skutek inwestycji rządowych - dodają eksperci.

Zdaniem PKPP Lewiatan, do przeprowadzenia "niewygodnych" reform społecznych, takich jak reforma finansów publicznych czy systemu emerytalnego, konieczny jest konsensus pracodawców ze związkami zawodowymi, jako reprezentacją pracowników. Politycy "nie ruszą" trudnych i uciążliwych reform bez pewnej zgody społecznej - podkreślają eksperci.

PKPP Lewiatan chodzi zwłaszcza o umiejscowienie w prawie instytucji regularnego dialogu pracodawców, związków zawodowych i polityków, jaką jest tzw. Umowa Społeczna (porozumienie rządu pracodawców i pracowników w sprawie określenia priorytetów w rozwoju Polski na następne lata).

W czwartek sejmowe Komisje Gospodarki i Pracy mają przyjąć apel posłów do premiera w sprawie przyspieszenia przez rząd prac nad Umową Społeczną.

Prace nad nią trwają od marca br. w Komisji Trójstronnej, w skład której wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców i niektórych związków zawodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP Lewiatan: trzeba zmniejszyć wydatki na renty, emerytury i zasiłki