PMI dla brytyjskich usług spadł najmocniej od początku 2021 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-11-2022, 11:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kolejne dane potwierdzają, że brytyjska gospodarka coraz szybciej zmierza w kierunku recesji. Po słabym wtorkowym odczycie wskaźnika PMI dla przemysłu, dzisiaj pesymizmem powiało z obszaru usług, informuje Reuters.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

W oszacowaniu na październik 2022 r. indeks PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii spadł do 48,8 pkt, notując największą zniżkę od stycznia 2021 r. Obniżył swoją wartość z wrześniowego pułapu 50 pkt, oddzielającego ekspansję od kurczenia się danego obszaru gospodarki.

Odczyt okazał się jednak nieco lepszy niż zakładały prognozy. Rynkowy konsensus wskazywał bowiem na zniżkę do 47,5 pkt.

Jak podkreślają eksperci, największa gospodarka Wysp Brytyjskich znajduje się na krawędzi recesji, ponieważ gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa borykają się z rosnącymi kosztami energii, gwałtownym wzrostem kosztów finansowania zewnętrznego i niestabilnymi rynkami finansowymi.

Złożony wskaźnik PMI, obejmujący i przemysł (spadek do zaledwie 46,2 pkt) i usługi obniżył swoją wartość w październiku do 48,2 z 49,1 pkt miesiąc wcześniej, co jest najniższym odczytem od stycznia 2021 r. Był jednak wyższy niż wstępny szacunek na poziomie 47,2 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane