Po podwyżce akcyzy pół litra zdrożeje do 18  zł

PAP
09-12-2008, 16:33

Około 18 zł będzie kosztowała od nowego roku półlitrowa butelka najbardziej popularnej wódki po podwyżce akcyzy - uważają przedstawiciele producentów.

"Na skutek podwyższenia akcyzy, ceny detaliczne najbardziej popularnych wódek wzrosną od 1,2-1,5 zł za półlitrową butelkę" - powiedział PAP Leszek Wiwała, prezes zarządu Polskiego Przemysłu Spirytusowego (PPS) - organizacji zrzeszającej producentów spirytusu i wyrobów spirytusowych.

Nowe stawki akcyzy mają zapewnić finansowanie "Rezerwy Solidarności Społecznej", która będzie przeznaczona na ochronę grup najbardziej zagrożonych kryzysem.

Ustawa o akcyzie przewiduje podwyższenie stawki tego podatku na alkohol etylowy z 4550 zł do 4969 zł od jednego hektolitra, czyli o około 9 proc. Z alkoholu tego wytwarzana jest wódka.

W czasie prac legislacyjnych przedstawiciele resortu finansów szacowali, że wzrost akcyzy na alkohol etylowy spowoduje wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o około 1 proc. Leszek Wiwała ocenia, że może to być nawet o połowę więcej.

"Obecnie półlitrowa butelka najbardziej popularnych wódek kosztuje w sklepie średnio około 16 zł 50 gr. Po zwiększeniu akcyzy cena detaliczna tych wódek wzrośnie do około 18 zł" - podkreślił prezes PPS.

Jego zdaniem, na podwyżce akcyzy budżet straci w przyszłym roku około 300 mln zł, bo ludzie będą przywozić wódkę z sąsiednich państw.

"Z państw należących do UE można za każdym przekroczeniem granicy przywieźć 20 butelek. Dla porównania pół litra popularnej wódki np. w Czechach kosztuje - w przeliczeniu na złote - 12 zł, a na Słowacji 10 zł 50 gr" - powiedział Leszek Wiwała.

W jego opinii, budżet straci również na tym, że po podwyżce akcyzy na rynek będzie trafiało więcej niż obecnie alkoholu z nielegalnych rozlewni.

Nowa ustawa przewiduje również zwiększenie akcyzy na piwo o 13,6 proc. W czasie prac legislacyjnych przedstawiciele resortu finansów wyliczyli, że spowoduje to wzrost ceny pół litra piwa średnio o około 7 groszy.

"Gdyby brać pod uwagę jedynie podwyżkę akcyzy, to średnia cena piwa w sklepie może wzrosnąć o taką kwotę" - powiedział PAP rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu Paweł Kwiatkowski.

Nowa ustawa przewiduje ponadto podwyższenie akcyzy na wino o około 16,5 proc. Zwiększy się też akcyza na auta z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. Akcyza na te samochody ma wzrosnąć o 5 punktów procentowych - z 13,6 proc. do 18,6 proc. podstawy opodatkowania, czyli wartości pojazdu.

Jak poinformowano PAP w Ministerstwie Finansów, nowa ustawa o akcyzie ma wejść w życie 1 marca 2009 roku. Tego dnia zwiększy się również akcyza na piwo.

Natomiast wyższe stawki akcyzy na wódkę, wino i auta zaczną obowiązywać już od początku przyszłego roku. Mają zostać wprowadzone rozporządzeniem, które wyda minister finansów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Po podwyżce akcyzy pół litra zdrożeje do 18  zł