Pod giełdowymi bykami trzeszczy lód

opublikowano: 03-04-2019, 22:00

Pojawiają się niepokojące sygnały, zwiastujące zmianę trendu na amerykańskim rynku akcji — uważają analitycy DM BOŚ.

Wyniki firm i ich oczekiwana dynamika, sytuacja na rynku pracy i amerykańskich obligacji skarbowych to zdaniem ekspertów Domu Maklerskiego BOŚ obszary, w których można dostrzec objawy niepokojące dla obozu giełdowych byków.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

„W lutym ustabilizował się konsens prognozy wzrostu zysku na akcję r/r dla spółek S&P 500, który w poprzednich czterech miesiącach zdążył spaść o ponad połowę. W naszej ocenie należy bacznie obserwować jego zachowanie, gdyż przy bieżących poziomach wycen amerykańskich spółek nie dostrzegamy większej przestrzeni dla wzrostu mnożników wycen. Innymi słowy, dalsze zwyżki indeksu S&P500 zależą od wzrostu zysków korporacyjnych” — napisano w raporcie wydanym 26 marca.

Na amerykańskim rynku pracy w lutym powstało 20 tys. miejsc. To znacznie mniej, niż oczekiwano (180 tys.), ale analitycy nie biją jeszcze na alarm i wolą poczekać miesiąc-dwa, bo w przeszłości już bywało, że gospodarka tworzyła po kilkanaście tysięcy miejsc pracy w wybranych miesiącach, po czym następowałosilne ożywienie. Tak był ostatnio we wrześniu (+18 tys.) i październiku 2017 r. (+260 tys.). Tymczasem od września rośnie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (historycznie trend odwracał się w momencie szczytu na rynku akcji lub przed nim), rosną też płace.

„Płace rosną w Stanach Zjednoczonych w najszybszym tempie od prawie dekadyi widać przyspieszenie, chociaż ich wzrost jeszcze nie przekroczył 4 proc. (notowany przed dwiema wcześniejszymi rynkami niedźwiedzia i recesją), ale naszym zdaniem to kwestia prawdopodobnie kilku kwartałów, zanim taka dynamika wzrostu płac zostanie osiągnięta” — uważają analitycy.

W marcu doszło natomiast do długo wyczekiwanego odwrócenia krzywej rentowności, przy czym dotyczyło to różnicy między rentownością papierów 10-letnich i 3-miesięcznych. Nie stało się tak jednak ze spreadem 10-latek do 2-latek.

„Przewidzieliśmy taki rozwój sytuacji (wyższą rentowność papierów 3-miesięcznych niż 10-letnich), jednak zakładaliśmy, że wydarzy się to kwartał później. Przypominamy, że historycznie nachylenie krzywej bywało dobrym prognostykiem rynku niedźwiedzia w Stanach Zjednoczonych (jedyny przypadek, kiedy zawiodło, to bessa czarnego poniedziałku w 1987 r.), który pojawiał się zwykle po tym, jak spread między 10-letnimi obligacjami skarbowymi i 3-miesięczmymi bonami skarbowymi przyjmował wartości ujemne (teraz stało się to 22 marca)” — przypominają eksperci.

Jak dodają, odwrócenie krzywej dochodowości amerykańskich obligacji wyprzedzało szczyt rynku akcji za oceanem o 1 do 14 miesięcy.

21 spółek polecanych na kwiecień

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ przedstawili listę spółek, których akcje będą ich zdaniem zachowywać się lepiej od rynku w najbliższych tygodniach. W raporcie z 26 marca w gronie faworytów umieszczono: AB, Asbis, Asseco SEE, Bogdankę, BSC Drukarnię Opakowań, CD Projekt, Ciech, Comarch, Dom Development, Erbud, Inter Cars, JSW, LPP, Lotos, Mercator, Mercor, OEX, Play, Ten Square Games, Unimot i VRG. Nowości na liście to Bogdanka, JSW, Play i Comarch, a wypadły z niej walory Grupy Azoty, 11bit Studios, Dino i Asseco Poland. Wśród spółek, które mogą wypaść gorzej od rynku, są natomiast Arctic Paper, Elektrobudowa, mBank, Millennium, Sanok, Trakcja i Vivid Games.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu