Pod koniec lutego Bioton będzie wiedzieć ile akcji SciGen zakupi

Internet Securities
opublikowano: 06-01-2006, 17:20

Spółka biotechonologiczna Bioton SA ma nadzieję, że po rozpoczęciu wezwania na akcje singapurskiej spółki SciGen, już pod koniec lutego lub na początku marca, będzie wiedziała ile walorów nabędzie, powiedział w piątek prezes spółki Adam Wilczęga. Obecnie spółka ma 44,7% akcji SciGen.

Spółka biotechonologiczna Bioton SA ma nadzieję, że po rozpoczęciu wezwania na akcje singapurskiej spółki SciGen, już pod koniec lutego lub na początku marca, będzie wiedziała ile walorów nabędzie, powiedział w piątek prezes spółki Adam Wilczęga. Obecnie spółka ma 44,7% akcji SciGen.

„Pod koniec lutego lub na początku marca będziemy już wiedzieli ile akcji SciGen kupimy. Natomiast całość rozliczeń związanych z wezwaniem zakończy się w połowie maja” – powiedział na konferencji Wilczęga.

Bioton zgodnie z wcześniej podpisanymi umowami będzie musiał ogłosić wezwanie nie później niż do 19 stycznia.

„Na podstawie już podpisanych umów posiadamy około 45% akcji SciGen. Resztę to jest 54,2% plus opcje będziemy chcieli uzyskać poprzez wezwanie. Zobaczymy ile ostatecznie nabędziemy” – dodał prezes.

Ze względu na krótki okres do ogłoszenia wezwania spółka zdecydowała się przyjąć ofertę Prokom Investments (PI) i skorzystać ze wsparcia finansowego w wysokości 85 mln zł.

„W tym praktycznie mieści się wszystko, czyli wymagana kaucja jak i kwota, którą musimy mieć na pokrycie zakupu akcji, jeśli na wezwanie odpowiedzą wszyscy akcjonariusze. Jeżeli pozostaną środki niewykorzystane, to Bioton będzie mógł je wykorzystać na cele inwestycyjne” – powiedział Wilczęga.

Emisja do 8,5 mln akcji serii E skierowana do PI w zamian za udzielenie pożyczki ma być przeprowadzona po zakończeniu czynności związanych z rozliczeniem wezwania, czyli pod koniec maja.

„Po emisji udział PI w akcjonariacie Biotonu nie może przekroczyć 50%” – dodał prezes.

Wilczęga szacuje, że na koniec 2007 roku udział Biotonu w światowym rynku insuliny wyniesie 5% (licząc ilościowo). „W tej chwili jest to około 12 ton substancji, z której produkuje się insulinę, a jej wartość rynkowa wynosi 5,5 mld USD. Rynek ten rośnie o około 10% rocznie” – powiedział prezes.

Dodał, że w końcowej fazie są procedury rejestracyjne insuliny w Rosji, Kazachstanie, Rumunii i Bułgarii.

„Do kwietnia powinniśmy podpisać umowę i w ramach spółki jv rozpoczniemy budowę fabryki w Chinach. Celem naszym jest, aby do końca roku mieć zarejestrowany lek na tamtym rynku. Interesuje nas produkcja insuliny jak i szczepionek” – powiedział Wilczęga.

Dodał, że Bioton chce docelowo w ciągu 3 lat posiadać 15-procentowy udział w tym rynku. Jego wartość obecnie szacuje się na 250 mln USD i rośnie on o około 30% rocznie.

Po trzech kwartałach 2005 roku grupa Bioton miała 12,94 mln zł zysku wobec 8,74 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 102,86 mln zł wobec 44,15 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane