Podatkowy Ład buksuje w blokach. Projekty ustaw będą później

opublikowano: 13-06-2021, 20:00

Do końca czerwca resort finansów obiecuje opublikować projekty o kwocie wolnej od podatku wysokości 30 tys. zł, podniesieniu progu w PIT, ulgach dla małych firm.

Zapowiadane przez rząd rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu istnieją na razie tylko na slajdach. W dodatku oddala się termin przedstawienia konkretnych projektów przez Ministerstwo Finansów (MF).

Projekty ustaw w ramach Polskiego Ładu będą później

2 czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Sochaczewie: „za moment przekazujemy do Sejmu ustawę o kwocie wolnej. Konsekwentnie, wiarygodnie, konkretnie”. Niestety ów „moment” znacznie się wydłuży. Okazuje się, że MF potrzebuje więcej czasu na domknięcie projektów.

„Trwają intensywne prace legislacyjne nad dopracowaniem projektów przepisów, które planujemy przedstawić jeszcze w tym miesiącu. Będą to projekty związane z najważniejszymi zmianami Polskiego Ładu, w tym m. in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku PIT i progu dochodowego w skali podatkowej oraz szerokim pakietem ulg dla przedsiębiorców” - napisało do nas biuro prasowe resortu finansów.

Gorąca linia „PB”

Planowane zmiany w systemie podatkowym na pewno wpłyną na twoje wynagrodzenie. Dzisiejszą publikacją rozpoczynamy cykl dotyczący nadchodzącej rewolucji. Będziemy informować, jak przebiega uchwalanie przepisów i jak są one komentowane przez ekspertów. Przeanalizujemy ustawowe propozycje i wytłumaczymy, co oznaczają dla twojego portfela. Masz pytania? Zadaj je nam, odpowiemy w kolejnych publikacjach.

Kiedy projekty ustaw Polskiego Ładu zostaną uchwalone

Jeżeli pierwsze projekty zmian podatkowych rzeczywiście zostaną ujawnione do końca czerwca, w wakacje zostaną przeprowadzone uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne. Zabiorą sporo czasu, gdyż wicepremier Jarosław Gowin zapewnił, że zostaną porządnie skonsultowane ze środowiskiem przedsiębiorców. Oznacza to, że do Sejmu mogą trafić dopiero po wakacjach.

Wstępne zapowiedzi - kto zyska, kto straci na Polskim Ładzie

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, w jednym z portali poinformował, że łączne koszty Polskiego Ładu wyniosą około 34 mld zł. Najważniejsze i najdroższe dla budżetu państwa będą zmiany podatkowe. Podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł ma kosztować ok. 22 mld zł. Pakiet ulg dla małych i średnich firm to ok. 4,5 mld zł.

Nie są jeszcze znane szacunki dotyczące „ulgi dla klasy średniej”, gdyż nie podano nawet jej zarysów (miałaby zrekompensować ciężar nieodliczalnej od PIT składki zdrowotnej).

Premier zapowiedział także obniżenie podatku ryczałtowego - z 17 proc. do 14 proc. dla tzw. wolnych zawodów i z 15 proc. do 12 proc. np. dla informatyków i programistów. Nie przedstawiono jeszcze kosztów tej zmiany.

Najbardziej niekorzystną nowością w Polskim Ładzie wydaje się pomysł 9-procentowej składki zdrowotnej proporcjonalnej do dochodu i nieodliczalnej od PIT (obecnie jej większą część można odjąć od tego podatku). MF szacuje, że dzięki temu finanse publiczne zyskają rocznie kilkanaście miliardów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane