Pokazujemy, skąd i jak firmy mogą pozyskać kapitał

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

W tegorocznej edycji Akademii Wspierania Rozwoju MSP, udział wzięło około 300 przedsiębiorców — właściciele i osoby zarządzające małymi i średnimi firmami. Wystawili „PB” wysokie noty

W maju i czerwcu odwiedziliśmy z akademią Rzeszów, Kraków, Poznań, Gdynię, Katowice i Łódź. Tegoroczna edycja była siódmą z kolei. W sumie do tej pory uczestniczyło w nich ponad 2 tys. przedsiębiorców. W tym roku ponownie za dobór tematów, sposób prezentacji, przygotowanie spotkań otrzymaliśmy od uczestników bardzo wysoką, bo liczącą ponad 4 pkt. notę (na 5 pkt. możliwych), co oznacza, że akademia spełniła oczekiwania większości z nich.

Ideą Akademii jest dostarczanie przedsiębiorcom najbardziej aktualnych informacji o instrumentach, które mogą przyspieszyć rozwój firm, oraz o instytucjach, które te instrumenty oferują.
Zobacz więcej

WSZYSTKO DLA FIRM:

Ideą Akademii jest dostarczanie przedsiębiorcom najbardziej aktualnych informacji o instrumentach, które mogą przyspieszyć rozwój firm, oraz o instytucjach, które te instrumenty oferują. Fot. Rafał Wojczal

Ideą projektu jest dostarczanie przedsiębiorcom najbardziej aktualnych informacji o instrumentach, które mogą przyspieszyć rozwój firm, oraz o instytucjach, które te instrumenty oferują. Umożliwiamy przedsiębiorcom bezpośredni kontakt z ekspertami z poszczególnych jednostek.

Akademię 2018 poświęciliśmy głównie problemowi finansowania rozwoju i zabezpieczania przed ryzykiem. Dlatego partnerem strategicznym akademii został Polski Fundusz Rozwoju. Spółki z jego grupy kapitałowej zaprezentowały swoje produkty i usługi, które oferują biznesowi.

Wśród nich była np. Agencja Rozwoju Przemysłu, która głównie kojarzona jest z prowadzeniem restrukturyzacji w nierentownych polskich przedsiębiorstwach przemysłowych. Tymczasem ARP wspiera również małe i średnie firmy będące w dobrej kondycji. Do oferty wprowadziła m.in. pożyczki dla innowacyjnych firm, a także dla branż obarczonych dużym ryzkiem, czyli takich, które niechętnie finansują banki komercyjne. Agencja proponuje MŚP również leasing odwrócony. Gdy firma ma problemy z płynnością, ale posiada nieruchomości — np. halę produkcyjną, ARP może od niej taki zakład odkupić, a następnie jej go wyleasingować. Firma udziela także MŚP grantów na patenty i licencje, oferuje tereny inwestycyjne w zarządzanych przez siebie strefach, łączy partnerów biznesowych i prowadzi cały szereg usług doradczych.

Pożyczki dla MŚP oferuje z kolei kolejny podmiot z grupy PFR, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego. Dostał na ten cel 570 mln zł ze środków Unii Europejskiej, od wszystkich marszałków, oprócz województwa katowickiego. W każdym regionie oferta nieco się różni. W Łodzi np. teraz proponuje trzy rodzaje pożyczek dla MŚP: na inwestycje dla start-upów z kwotą do 70 tys. zł, dla większych firm, inwestycyjno-obrotową z kwotą do miliona złotych oraz inwestycyjną, na środki trwałe od 300 tys. zł i bez górnego limitu. Ta oferta dostępna będzie do 2023 r.

Dla odmiany KUKE, kolejna spółka z grupy PFR, która prezentowała swoje usługi podczas akademii, specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej. Przede wszystkim oferuje cały szereg ubezpieczeń, dających ochronę przed kontrahentami, którzy mają problemy z wypłacalnością. Proponuje także faktoring, który służy do poprawiania płynności. Przygotowuje dla swoich klientów raporty z oceną ryzyka poszczególnych rynków, branży i kontrahentów.

Wśród partnerów akademii było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wspiera polskich naukowców we wprowadzaniu na rynek odkryć. Ale skłania także uczonych do współpracy z przedsiębiorstwami (w wielu konkursach o dotacje mogą brać udział wyłącznie konsorcja) i pomaga w rozwoju samym MŚP. Na ten rok centrum w sumie zaplanowało ok. 30 konkursów grantowych. Średniorocznie przekazuje przedsiębiorstwom i jednostkom naukowym ok. 4 mld zł. W ciągu 10 lat NCBR rozdysponowało 43 mld zł, z czego 11 mld zł trafiło do przedsiębiorców, a 9 mld zł do konsorcjów firm z jednostkami badawczymi.

Naszymi partnerami były też firma informatyczna SAP i oferująca jego rozwiązania Altab, która dysponuje narzędziami informatycznymi pomagającymi zbierać, analizować i wykorzystywać zdobyte informacje do zarządzania firmą i podejmowania optymalnych decyzji.

Altab sklasyfikowała 10 barier rozwoju firm w Polsce:

  • kłopoty z wyjściem na nowe rynki
  • brak narzędzi do zarządzania
  • rozproszona informacja i trudność dotarcia do rzetelnej wiedzy
  • problem z identyfikacją kosztów problem z obsługą gwałtownego wzrostu popytu problem z dostosowaniem do zmieniających się warunków wewnętrznych i zewnętrznych
  • nieznajomość potrzeb poszukiwanych klientów
  • problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów — bariera płynności
  • duża fluktuacja kadr
  • presja konkurencji

Twierdzi, że te wszystkie problemy można wyeliminować dzięki spójnemu, zintegrowanemu systemowi informatycznemu do zarządzania informacją.

Wszyscy eksperci występujący podczas akademii także dostali od przedsiębiorców wysokie noty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy