Pol-Inowex przenosi fabryki na całym świecie

opublikowano: 29-09-2015, 22:00

Od 1991 r. lubelska spółka zdemontowała i zmontowała tysiące ton maszyn i urządzeń na kilku kontynentach.

POLSKA FIRMA — MIĘDZYNARODOWY CZEMPION

PRZEPIS NA SUKCES:
PRZEPIS NA SUKCES:
W latach 90., kiedy zaczynaliśmy nasz biznes, znacznie prościej było odnieść międzynarodowy sukces. Co nie znaczy, że teraz jest to niemożliwe. Uważam, że jeśli mamy dobry produkt, adekwatną cenę i odpowiednie przygotowanie, to uda nam się wejść na każdy rynek — mówi Bartosz Świderek, wiceprezes spółki Pol-Inowex.
ARC

Początki lubelskiej spółki, europejskiego lidera montażu i demontażu urządzeń przemysłowych oraz relokacji fabryk, były inne niż większości polskich przedsiębiorstw.

— Zwykle firmy zaczynają na polskim rynku, a po zdobyciu doświadczenia rozpoczynają ekspansję na inne rynki. U nas było odwrotnie. Zaczęliśmy prowadzić działalność w Niemczech, potem podbijaliśmy kolejne rynki, w tym polski — mówi Bartosz Świderek, wiceprezes spółki.

Enerdowskie korzenie

Zanim Jerzy i Bartosz Świderkowie, ojciec i syn, w 1991 r. założyli spółkę Pol- -Inowex, ojciec przez całe lata 80. budował w NRD cukrownie. Po zjednoczeniu Niemiec na terenie dawnej NRD zaczął się gwałtowny proces wyprzedawania ośrodków przemysłowych. To skłoniło Jerzego Świderka do podjęcia decyzji o zajęciu się ich demontażem, na początku tylko obiektów cukrowniczych, potem również innych — papierniczych, chemicznych, energetycznych, cementowych, spożywczych i tworzyw sztucznych. Pol-Inowex jest obecnie największą firmą świadczącą takie usługi w Europie. Działa we wszystkich krajach Starego Kontynentu, poza Albanią. Zatrudnia 250 stałych pracowników i 150 podwykonawców.

— Odpowiadamy za największe projekty demontażowe na naszym kontynencie. Eksport stanowi 95 proc. naszych zysków. Pomagamy naszym klientom w sprawnym i terminowym demontażu, montażu oraz przenoszeniu urządzeń i obiektów przemysłowych. Jeśli zamykany jest zakład produkcyjny, to są dwie możliwości: można go zburzyć, metal przetopić w hucie, a beton zutylizować. Można też go sprzedać. Jeśli nie jest bardzo stary, to kupiec się znajdzie. Przydajemy się w obydwu przypadkach. Możemy zająć się całym pierwszym etapem, czyli zdemontowaniem i przeniesieniem. Często odpowiadamy też za ponowne zmontowanie danej fabryki na nowym terenie — podkreśla Bartosz Świderek. Firma działa nie tylko w Europie — duża część jej eksportu trafia do Azji. Parę lat temu próbowała również podbić rynek Ameryki Północnej, ale bez większych sukcesów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wciąż myślę o rynku amerykańskim, ale już nie kładę na to takiego nacisku. Okazuje się bowiem, że za o wiele mniejsze koszty możemy osiągnąć większe korzyści, pracując w Europie — twierdzi Bartosz Świderek. W Europie Pol-Inowex ma niekwestionowaną pozycję lidera i zamierza ją utrzymać. — Jeszcze parę lat temu to my obserwowaliśmy najlepszych i braliśmy z nich przykład. Teraz to my wyznaczamy trendy i inni uczą się od nas. Z jednej strony to bardzo komfortowa sytuacja, z drugiej — ogromne wyzwanie — mówi Bartosz Świderek.

Globalne plany

Firma przymierza się do podboju rynku chińskiego i zwiększenia działalności w Afryce, mimo że praca na innych kontynentach, zdaniem wiceprezesa, to wyzwanie i mierzenie się z wieloma stereotypami — w Azji np. Polska jest postrzegana jako dość drogi kraj. Ceny naszych usług montażowych są uznawane za wysokie, dlatego Pol-Inowex zatrudnia tam miejscowych podwykonawców.Niespodzianek jest zresztą dużo więcej.

— W Azji o wiele większe znaczenie niż w Europie ma utrzymywanie relacji z klientem. Na naszym kontynencie biznesy są bardziej transakcyjne, tzn. jeśli produkt i cena są dobre, to dochodzi do transakcji. W Azji biznes robi dwoje ludzi. Jeśli nie wytworzy się między nimi porozumienie, do transakcji nie dojdzie i inne czynniki nie będą miały znaczenia — twierdzi Bartosz Świderek.

Szukamy czempionów

Jeśli Twoja firma jest eksporterem lub inwestuje za granicą, zgłoś ją do 4. edycji konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion, organizowanego przez PwC i „PB” wspólnie z PKO Bankiem Polskim i firmą FedEx Express. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie czempioni.pb.pl. Na zgłoszenia czekamy do 31 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane