Polacy nie chcą zbierać szparagów w Niemczech

opublikowano: 17-05-2019, 11:07

Niemieccy rolnicy uprawiający szparagi starają się znaleźć wystarczającą ilość pracowników. Do żmudnej pracy na polu niezwykle trudno znaleźć chętnych. Pracownicy sezonowi, znajdują teraz również bez problemu zatrudnienie w swoim kraju, informuje Spiegel.de.

- W tym roku sytuacja jest bardzo zła. W ciągu ostatnich pięciu lat coraz trudniej jest znaleźć chętnych do pracy - mówi Miriam Adel ze stowarzyszenia producentów szparagów we Frankonii. W Bawarii wielu pracowników znaleziono dopiero na krótko przed rozpoczęciem sezonu.  W szczególności gwałtownie spadła liczba pracowników z Polski.

- Jeszcze dziesięć lat temu w bawarskiej uprawie szparagów zatrudniano prawie wyłącznie Polaków. Dziś są oni rzadkością – dodał Adel.

Innym problemem jest płaca minimalna. Wzrost kosztów wynagrodzeń nie może być zrekompensowany przez przychody.

Zdaniem niemieckich rolników, obszar pod uprawę w może się znacznie zmniejszyć w nadchodzących latach ze względu na płacę minimalną i brak pracowników zajmujących się zbiorem plonów.

Federalna Agencja Pracy jest w kontakcie z innymi krajami w celu przyciągnięcia większej liczby pracowników sezonowych.

- Na początku 2019 r. rozpoczęły się pierwsze konkretne rozmowy dwustronne z zagranicznymi służbami zatrudnienia w sprawie odpowiednich umów - powiedziała rzeczniczka. W tym celu należy jednak wyjaśnić wiele kwestii. To zajmie trochę czasu.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2018 r. w Niemczech zebrano 129.600 ton szparagów, głównie w Dolnej Saksonii, Brandenburgii, Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Każdy obywatel Niemiec zjadł średnio 1,42 kilograma tego warzywa, które szczególnie dobrze rozwija się na piaszczystych, lekkich glebach i potrzebuje dużo słońca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu