Polacy słabo korzystają z danych

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Polska zajmuje 20. miejsce wśród 28 państw wspólnoty

Według szacunków DG Connect, agendy Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za wspólny rynek cyfrowy, wartość rynku, związanego z przetwarzaniem i wykorzystaniem danych w ubiegłym roku w Polsce, sięgnęła 1,69 mld EUR (7,2 mld zł), a w 2020 r. może wynosić nawet 2,9 mld EUR.

Na tle innych europejskich państw wypadamy jednak słabo pod względem zaawansowania technologicznego i tworzenia infrastruktury niezbędnej do rozwoju cyfrowej gospodarki. Zgodnie z październikowym raportem think tanku Center for Data Innovation Polska zajmuje 20. miejsce wśród 28 państw wspólnoty pod względem zaawansowania w cyfrowej transformacji.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę 29 kryteriów, związanych m.in. z wykorzystaniem danych, ich dostępnością i jawnością baz publicznych, jakością infrastruktury i prawa. Jedyne kategorie, w których Polska znalazła się w unijnej pierwszej dziesiątce, to liczba absolwentów uczelni technicznych, regulacje, związane z dostępem do informacji publicznych, koszt postępowań sądowych dla obywateli i zaawansowanie projektów „smart cities” (tu brano pod uwagę np. możliwość korzystania z elektronicznych biletów w komunikacji publicznej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy