Polka na liście naukowców, którzy "zmienią świat"

opublikowano: 08-03-2017, 17:53
aktualizacja: 08-03-2017, 18:01

Joanna Sułkowska, doktor habilitowana nauk biologicznych, znalazła się wśród 15 młodych kobiet na liście wschodzących talentów naukowych roku, publikowanej przez UNESCO w Dzień Kobiet.

Z okazji Dnia Kobiet UNESCO opublikowało tegoroczną „Międzynarodową Listę Wschodzących Talentów”. Jest to lista 15 wyróżnionych za szczególne osiągnięcia w młodym wieku kobiet-naukowców - doktorantek i świeżych absolwentek studiów doktoranckich.

– Te młode kobiety mogą zmieniać świat, a to, że zostaną zauważone, może pomóc im w pełni rozwinąć potencjał – informuje UNESCO.

Laureatki otrzymują wyróżnienia w jednej z pięciu kategorii. A oprócz tego - granty pieniężne w ramach programu L’Oreal UNESCO for Women In Science. Są wybierane spośród 250 badaczek płci pięknej, które wcześniej wygrały stypendia w lokalnych edycjach międzynarodowego programu, którego celem jest wsparcie osiągnięć kobiet u progu kariery naukowej.

W tym roku we „wspaniałej” piętnastce znalazła się m.in. doktor hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie jest adiunktem w Centrum Nowym Technologii UW CeNT). UNESCO wyróżniło Polkę w kategorii „poszukiwaczek nowych leków”.

Joanna Sułkowska studiowała i pracowała m.in. w Polskiej Akademii Nauk i na dwóch uniwersytetach stanowych w USA (w Iowa i Kalifornii), a także na Uniwersytecie w Amsterdamie. Jest laureatką wielu grantów i nagród naukowych.

Oprócz niej na prestiżowej liście UNESCO znalazły się m.in. badaczki z Niemiec, Chin i Kanady. Gala wręczenia grantów odbędzie się 21 marca.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane