Czytasz dzięki

Polska spółka będzie walczyć z gangiem z USA

opublikowano: 18-09-2018, 22:00

DataWalk ma za oceanem pierwszego klienta: grupę specjalną do spraw zorganizowanej przestępczości. Spółka wchodzi w trzeci etap rozwoju — sprzedaż.

MS 13, Mara Salvatrucha, to jeden z największych latynoskich gangów w USA, działający m.in. w Atlancie, Dallas, Los Angeles, Waszyngtonie i Nowym Jorku, zrzeszający 30-50 tys. członków i zajmujący się głównie przemytem narkotyków — wynika z raportu NGIC, amerykańskiego centrum zajmującego się badaniem gangów. W walce z MS 13 pomoże platforma analityczna pozwalająca na zarządzanie rozproszonymi danymi należąca do wrocławskiej spółki DataWalk (do sierpnia tego roku PiLab).

— Nasz produkt wybrała Northern Virginia Gang Task Force (NVGTF), grupa specjalna ds. zwalczania zorganizowanej przestępczości, której głównym celem jest rozpracowanie MS 13. To nasz pierwszy klient w USA. O pierwsze wdrożenie zawsze jest najtrudniej, bo zaledwie ok. 2,5 proc. populacji potencjalnych klientów to innowatorzy, którzy decydują się na współpracę bez referencji. W Stanach ten krok już za nami — mówi Paweł Wieczyński, prezes DataWalk.

DataWalk połączy informacje związane w jakikolwiek sposób z działaniami gangu i udostępni je w jednym repozytorium specjalistom z 14 różnych wydziałów NVGTF. Platforma będzie głównym systemem analitycznym NVGTF. Została wybrana bez pilotażu — pracownicy stanowej organizacji spotkali się z inżynierami DataWalk, zweryfikowali funkcjonalności na podstawie rozwiązań przyjętych do identyfikacji handlu ludźmi i prania brudnych pieniędzy.

— DataWalk dostarcza funkcjonalności, które są kluczowe z punktu widzenia naszej agencji. Platforma otworzy przed naszym zespołem zupełnie nowe możliwości analityczne, dzięki czemu zwiększy skuteczność, wydajność i zdolność do wypełnienia naszej misji, czyli do uprzykrzenia gangsterom życia tak bardzo, aby ich działalność była niemożliwa — mówi Jay Lanham, dyrektor NVGTF.

Prezesem amerykańskiej spółki DataWalk jest Gabe Gotthard, współtwórca m.in. 3PAR, firmy produkującej systemy pamięci masowej i oprogramowania do zarządzania nią, która została sprzedana HP. W zarządzie amerykańskiej spółki zasiada też Chris Westphal, guru w analityce śledczej. Obaj są akcjonariuszami DataWalk.

— Zdobycie pierwszego amerykańskiego klienta oznacza, że kończy się drugi etap naszej strategii: rozpoczynamy skalowanie sprzedaży. Już rozmawiamy z kandydatami do struktur sprzedażowych — mówi Sergiusz Borysławski, członek zarządu DataWalk.

W pierwszym etapie spółka koncentrowała się na lokalnym rynku, przeprowadzała nieodpłatne betatesty i analizowała rynek. W drugim przeprowadziła pierwsze wdrożenia, m.in. w grupie Talanx w Polsce i za granicą oraz Ministerstwie Finansów i zdobyła pierwsze referencje. Wkrótce opublikuje materiały o efektywności platformy: system zwraca się w kilka tygodni i wielokrotnie poprawia skuteczność przeciwdziałania nadużyciom.

— Znaleźliśmy swoją niszę — rynek analityki śledczej, który jest wart kilka miliardów dolarów. Działają na nim IBM i Palantir, młoda spółka, która ma dziś kapitalizację na poziomie 20 mld USD. Nasz system ma przewagi technologiczne w tym obszarze — mówi Sergiusz Borysławski.

20 sierpnia notowana na NewConnect spółka złożyła w KNF prospekt emisyjny. Dziś głównymi akcjonariuszami spółki są FGP Venture (43,13 proc.), należąca do założycieli: Krystiana Piećki, Sergiusza Borysławskiego oraz Pawła Wieczyńskiego, a także Investors TFI (9,08 proc.) i Aviva Investors Poland TFI (7,61 proc.). W ubiegłym roku DataWalk miała 1,7 mln zł przychodów i 9 mln zł straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane