Polska szósta w indeksie szklanego sufitu

ŁO
opublikowano: 05-03-2016, 09:15

Tygodnik „The Economist” przygotował „indeks szklanego sufitu”, który pokazuje, gdzie kobiety mają największe szanse na równe traktowanie w pracy. Polska jest w czołówce.

Międzynarodowy Dzień Kobiet już za kilka dni. Warto pamiętać, że w tym dniu nie wystarczy obsypać kobiety tulipanami i czekoladkami, czy złożyć urocze życzenia. Święto wszystkich kobiet to również czas rozmowy o ich sytuacji na rynku pracy.  

Polska wysoko w indeksie
Polska wysoko w indeksie "The Economist"
Fotolia

„The Economist” przygotował ranking państw, w których panie mają największe szanse na równe traktowanie w pracy. Indeks łączy dane m.in. o szkolnictwie wyższym, udziale w sile roboczej, wynagrodzeniach, kosztach opieki na dziećmi i prawach macierzyńskich.  

Czołówkę listy zdominowały kraje nordyckie - najlepsza okazała się Islandia, która wyprzedziła Norwegię, Szwecję i Finlandię.  

Autorzy indeksu podkreślają, że Finlandia jest najlepsza w kategorii szkolnictwa wyższego, bo aż 49 proc. kobiet w tym kraju ma dyplom wyższej uczelni w porównaniu z 35 proc. mężczyzn. Norwegia może się z kolei pochwalić najmniejszą luką w płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami, która wynosi 6,3 proc.  

Kraje nordyckie są poza zasięgiem, ale na kolejnych miejscach nie brakuje niespodzianek. Piątą pozycję zajęły Węgry, a szósta jest Polska. W indeksie „The Economist” znaleźliśmy się przed Francją, Danią, Nową Zelandią, Kanadą, Izraelem i Niemcami. Do najlepszych krajów dla kobiet jeszcze sporo nam brakuje, a jeśli chcemy być wyżej to musimy poprawić mi.in. wskaźnik reprezentacji pań w radach firm. Kobiety stanowią u nas 19 proc. członków rad, podczas gdy w Islandii odsetek ten sięga 44 proc.  

Najgorzej w indeksie wypadły Korea Południowa, Turcja, Japonia i co ciekawe Szwajcaria. Korea zdobyła łączny wynik 25, czyli znacznie gorszy od 70 uzyskanego przez Polskę.  

Indeks szklanego sufitu „The Economist” 

kraj i wynik - maksymalnie można było uzyskać 100 

1. Islandia 82,6

2. Norwegia 79,3

3. Szwecja 79

4. Finlandia 73,8

5. Węgry 70,4

6. Polska 70

7. Francja 68,3

8. Dania 66,6

9. Nowa Zelandia 63,8

10. Belgia 63,6

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane