Polska wprowadziła dwuletnie wizy turystyczne dla obywateli Białorusi

PAP
opublikowano: 01-10-2014, 17:37

Obywatele Białorusi mogą od środy ubiegać się w polskich konsulatach o dwuletnie wizy turystyczne, jeśli w ciągu ostatnich 3 lat otrzymali co najmniej 2 wizy Schengen, w tym jedną polską wydaną w celu turystycznym – poinformowała Ambasada RP w Mińsku.

„Z dniem 1 października 2014 r. stosować będziemy nowe zasady wydawania wiz wielokrotnych z długim okresem ważności dla obywateli Białorusi. Ustanowiliśmy zasadę, że wizy z długim okresem ważności to wizy dwuletnie” – powiedział PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady Polski w Mińsku Marek Pędzich.

Dwuletnie wizy turystyczne mogą być wydawane uczestnikom indywidualnych lub zbiorowych wyjazdów w celach turystycznych. „Osoby te zobowiązane są do przedstawienia potwierdzenia opłacenia usługi turystycznej na terenie Polski na okres co najmniej trzech dni. Może to być np. wykupione sanatorium czy hotel” – oświadczył konsul.

Jak powiedział, jest to wynik ustaleń poczynionych podczas narady pomiędzy departamentami konsularnymi Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Białorusi 19 września.

Zastrzegł, że warunkiem uzyskania wizy dwuletniej jest prawidłowe skorzystanie z wydanych wcześniej wiz Schengen. „Sądzę, że bardzo wielu Białorusinów mogłoby skorzystać z ułatwień wizowych, które wprowadziliśmy” – powiedział Pędzich.

Według niego zainteresowanie wizami do Polski jest bardzo duże i z roku na rok rośnie. W zeszłym roku do końca września wydział konsularny ambasady RP w Mińsku wydał 99 tys. wiz. W tym roku w tym samym okresie prawie 118 tys., to oznacza wzrost o 12 proc.

Najczęściej polskie konsulaty wydają wizy zakupowe. W Mińsku wystawiono ich do końca września prawie 43 tys. Wizy turystyczne stanowią drugą pozycję – prawie 20 tys.

W zeszłym roku wszystkie polskie urzędy konsularne na Białorusi – w Mińsku, Brześciu i Grodnie – wydały ponad 350 tys. wiz.

Dodatkowo konsulat Łotwy w Witebsku wystawił w zeszłym roku prawie 9 tys. wiz do Polski. Jest to możliwe od marca 2013 r. na podstawie polsko-łotewskiej umowy o tzw. reprezentacji wizowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu