Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jesteśmy na 10. miejscu na świecie i 4. w Europie na niechlubnej liście państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom — ocenia TMF Group.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co wpłynęło na zły wynik Polski
  • w których krajach najtrudniej prowadzi się firmę
  • w których najłatwiej

Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

opublikowano: 05-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jesteśmy na 10. miejscu na świecie i 4. w Europie na niechlubnej liście państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom — ocenia TMF Group.

Porównywanie się z innymi jest ciekawe, gorzej, gdy wypada się słabo. Wśród 77 krajów odpowiadających za 92 proc. światowego PKB i 95 proc. inwestycji zagranicznych zajmujemy niechlubne 10. miejsce (drugi rok z rzędu) pod względem złożoności przepisów regulujących prowadzenie biznesu — wynika z raport TMF Group, firmy świadczącej usługi administracyjne dla biznesu.

Za słaby wynik Polski odpowiada Polski Ład, który gruntownie przebudował system podatkowy. Zmienił nie tylko przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców i pracowników, ale także sposób naliczania wynagrodzeń, z czym firmy miały ogromne problemy ze względu na niejasne wytyczne przekazane na krótko przed wejściem nowych regulacji w życie.

— Przepisy prawa pracy w Polsce już wcześniej były skomplikowane, a wprowadzenie w styczniu tego roku Polskiego Ładu zagmatwało je jeszcze bardziej. To kosztowne wyzwanie dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie przejrzystość i prostotę regulacyjną — mówi Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Wpływ na zainteresowanie inwestycjami w Polsce mają zapewne również wyraźne dążenia przedstawicieli rządu do skupiania wielu aktywów w rękach państwa.

— Polski rząd potrzebuje inwestycji zagranicznych, ale chce, aby to państwo utrzymało dominującą pozycję w posiadaniu aktywów. Mamy już kontrolowane przez skarb państwa Polski Holding Nieruchomości czy Polski Holding Hotelowy oraz Krajową Grupę Spożywczą. Ze względu jednak na diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, może dojść do wzmocnienia powiązań Polski z gospodarkami Europy Zachodniej i USA — dodaje Joanna Romańczuk.

W Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes we Francji, Grecji i we Włoszech. Francja płaci za przepisy korzystne dla pracowników oraz wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 rozwiązania, które wspierały firmy, ale jeszcze bardziej komplikowały przepisy. System podatkowy jest skomplikowany, jest bardzo wiele różnych podatków, np. od biżuterii czy wody. Autorzy raportu podkreślają jednak, że obecny rząd jest nastawiony probiznesowo. Grecja jest tradycyjnie trudnym krajem, bo rocznie wprowadza 150-200 zmian do funkcjonujących przepisów i wprowadza 1,5-2 tys. nowych.

Najlepiej przeszkody w prowadzeniu biznesu na świecie eliminują Kajmany (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Curaçao (terytorium zależne Holandii), Dania, Hongkong (specjalny region administracyjny Chin) i Brytyjskie Wyspy Dziewicze (terytorium zamorskie w Ameryce Środkowej). W czołowej dziesiątce jurysdykcji, w których najłatwiej prowadzi się biznes, są również Jersey (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Norwegia i Wielka Brytania.

— Pod koniec 2020 r. Dania stworzyła cyfrowy punkt kompleksowej obsługi, w którym zakładanie i prowadzenie działalności odbywa się bez użycia papieru. Firmy potrzebują tylko jednego loginu i portalu, aby uzyskać dostęp do różnych usług. Urząd skarbowy zaktualizował również interfejs strony głównej, aby uczynić go bardziej przyjaznym — tak sukces Danii, najbardziej przyjaznego dla biznesu kraju w Europie i jednego z trzech na świecie (zeszłorocznego lidera) tłumaczy Joanna Romańczuk.

Do niedawna najsłynniejsze raporty o prowadzeniu biznesu publikował Bank Światowy. W 2020 r. wstrzymał jednak ich publikację w poszczególnych krajach, bo uznał wnioski za niewiarygodne. We wrześniu ubiegłego roku natomiast poinformował, że ostatecznie kończy z ich publikowaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.