Polski Ład: kolejny kłopot ze składką zdrowotną

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przez niejasne przepisy o składce na NFZ ryczałtowcy mogą stracić na zmianie formy opodatkowania w trakcie roku.

Przeczytaj tekst, a dowiesz się:

  • co musi zrobić przedsiębiorca, który w sierpniu zdecyduje o zmianie formy opodatkowania,
  • co to oznacza dla ryczałtowców przy obliczaniu składki zdrowotnej,
  • ile mogą na tym stracić przy niekorzystnej interpretacji przepisów.

Polski Ład: kolejny kłopot ze składką zdrowotną

opublikowano: 04-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przez niejasne przepisy o składce na NFZ ryczałtowcy mogą stracić na zmianie formy opodatkowania w trakcie roku.

Choć fiskus poszedł na rękę przedsiębiorcom i - nowelizując w trakcie roku przepisy Polskiego Ładu - przyznał im prawo do zmiany formy opodatkowania, to zarazem przeoczył związany z tym nie lada problem. Wiąże się on z obliczaniem składki zdrowotnej przez ryczałtowców podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie doradczej inFakt, zwraca uwagę, że będą mieć oni - jeśli skorzystają ze wspomnianego uprawnienia - kłopot z ustaleniem daniny na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) za pierwsze półrocze.

Dzięki nowelizacji Polskiego Ładu, obowiązującej od lipca, przedsiębiorcy opłacający ryczałt ewidencjonowany mogą od połowy roku odprowadzać podatek według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej. Zdecydowani na tę zmianę muszą ją odnotować we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Mają na to czas do 22 sierpnia. Konsekwencją tego jest zarazem przejście na inne zasady rozliczania składki zdrowotnej. Na dodatek od ubiegłego miesiąca obowiązują ulgi w opłacaniu tej daniny dla ryczałtowców oraz podatników liniowego PIT.

Zmiana formy opodatkowania przysługująca od połowy tego roku rodzi pytanie, jak potraktować obowiązki składkowe za minione miesiące. Nie jest to jednak łatwe, a przepisy nie są w tym pomocne.

– Na zdrowy rozum można wskazać, że za podstawę składki zdrowotnej należałoby przyjąć przychód osiągnięty w pierwszej połowie roku. Jednak przepisy ustawy nowelizującej Polski Ład są tak skonstruowane, że jeśli ryczałtowcy zmienią w połowie roku formę opodatkowania na skalę podatkową, to zarazem nie mogą obliczyć wysokości składki na NFZ za pierwsze półrocze, rozliczanej wówczas metodą przypisaną do podatku zryczałtowanego. Ustawa stanowi bowiem, że podstawę wyliczenia składki zdrowotnej stanowi przychód z całego roku – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Ma to określony wpływ na wysokość składki zdrowotnej. Ekspert inFaktu wylicza, że jeśli wziąć pod uwagę tylko pierwsze półrocze, a podatnik rozliczający się w tym czasie ryczałtem osiągnął np. 55 tys. zł przychodu, to jego składka na NFZ za ten okres wynosiłaby 335,94 zł miesięcznie.

Inny wynik przyniosą wyliczenia z uwzględnieniem przepisów, według których podstawą wyliczenia składki ma być przychód z całego roku.

– W takim przypadku należałoby zsumować przychody z pierwszego półrocza rozliczanego ryczałtem oraz drugiego, rozliczanego na zasadach ogólnych. Gdyby więc w drugim półroczu podatnik również osiągnął przychody w wysokości 55 tys. zł, to łączne za cały 2022 r. wyniosłyby 110 tys. zł. To przekracza drugi próg wyliczania składki zdrowotnej i oznacza, że miesięcznie kosztowałaby ona przedsiębiorcę 559,89 zł, a więc o 223,95 zł więcej. Różnica jest więc znaczna – podkreśla doradca.

Jego zdaniem, do właściwej interpretacji przepisów na pewno potrzebne będzie stanowisko Ministerstwa Finansów (MF), wskazujące, jak ustalać podstawę składki zdrowotnej za pierwszą połowę roku rozliczaną na ryczałcie. MF powinno wyjaśnić, czy dla tego celu należy zsumować przychody z obu półroczy, co według Piotra Juszczyka dla wielu przedsiębiorców byłoby jednak nieopłacalne. W takim scenariuszu zmiana formy opodatkowania może okazać się dla nich niekorzystna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska