Polskie fundusze zwijają się z GPW

opublikowano: 15-03-2021, 06:15

Na warszawskim parkiecie handluje drobnica i zagranica. Udział w obrotach akcjami krajowych inwestorów instytucjonalnych jest najniższy w historii.

O 7 pkt proc. spadł w 2020 r. udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym warszawskiej giełdy. Wyniósł 56 proc. Był więc wciąż większy niż do 2017 r. włącznie, ale też mniejszy niż w latach 2018-2019. Stało się to głównie za sprawą powrotu na rynek klientów biur maklerskich. Ich udział w handlu akcjami osiągnął 25 proc., czyli poziomu nienotowanego od roku 2009. Jeszcze w 2019 r. było to zaledwie 12 proc. Zresztą po roku 2012 udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami tylko raz przekroczył 15 proc. Było to w roku 2017, gdy wyniósł 16 proc. Na rynku New Connect inwestorzy detaliczni królują oczywiście niepodzielnie od lat, choć i tam w 2020 r. zwiększyli swoje znaczenie osiągając 92 proc. udział w obrotach.

Napływowi klientów do biur maklerskich nie towarzyszyła wzmożona aktywność krajowych inwestorów instytucjonalnych. Ich udział w handlu akcjami w 2020 r. spadł do 19 proc., co w praktyce jest najniższym wynikiem odkąd w ogóle można mówić, że w Polsce istnieje segment inwestorów instytucjonalnych. Ich udział w handlu akcjami nie był bowiem mniejszy licząc od 1997 r. Danych wyodrębniających tę grupę inwestorów przed 1997 r. nie ma, a sama giełda ruszyła w 1991 r.

W samym drugim półroczu 2020 r. wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu znaleźli się animatorzy (udział na poziomie 31 proc.), na drugim TFI (27 proc.), na trzecim OFE i inni (po 12 proc.). To również świadczy o erozji znaczenia polskich TFI dla GPW. Z dostępnych danych wynika bowiem, że tak mały udział TFI w obrotach odnotowany był tylko raz – równy rok temu.

Nieco inaczej wygląda struktura obrotów kontraktami terminowymi. W ubiegłym roku inwestorzy detaliczni mieli 41 proc. udział w obrotach, krajowi inwestorzy instytucjonalni 36 proc., a zagranica 23 proc. Widać w tym spadek znaczenia drobnych inwestorów w połączeniu ze wzrostem udziału w obrotach instytucji zagranicznych, ale mimo pewnych wahań taką strukturę handlu można uznać za w miarę ustabilizowaną na przestrzeni lat.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane