Czytasz dzięki

Polskie produkty innowacyjne otrzymają 0,5 mld wsparcia od NCBiR

MEJ
opublikowano: 09-04-2015, 14:50

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przeznaczy dla firm, które zbudują demonstratory swoich nowych technologii i produktów, wsparcie w wysokości 500 mln zł - poinformowało NCBiR.

Program "Demonstrator" ma umożliwić realizację najbardziej newralgicznej fazy komercjalizacji nowych produktów bądź technologii - fazy budowy prototypów i działających pierwszych wersji produktów i usług . Jak powiedziała, ogłaszając program, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Lena Kolarska-Bobińska, intencją NCBiR i MNiSZW jest "zasypanie doliny śmierci" oraz realne przyspieszenie wdrożeń polskich projektów nie tylko na rynek krajowy, ale także na rynki zagraniczne " co w świecie innowacji ma niebagatelne znaczenie" .

Jak zauważył prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR, celem Centrum jest zdobywanie i utrzymywanie przez polskie firmy przewagi konkurencyjnej w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mają "najlepszym z nich" ułatwić realizację "wybiegających w przyszłość projektów, które będzie można sprawdzić i przetestować w wersji demonstracyjnej".

Konkurs do programu "Demonstrator" będzie zorganizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO IR "Prace B+R przedsiębiorstw związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/ demonstracyjnej". Ma to spowodować, że firmy, które wprowadzają produkty i technologie innowacyjne, będą mogły testować efekty swoich prac badawczo-rozwojowych, przed próbą wprowadzenia na rynek lub wejścia w spółkę z partnerem finansowym dla komercjalizacji wynalazku.

Ogłoszenie konkursu w ramach PO Inteligentny Rozwój poprzedził pilotażowy konkurs "Demonstrator +", który NCBR przeprowadziło w 2013 roku. W jego ramach wsparcie z NCBR w wysokości ponad 420 mln zł uzyskało 45 projektów, a środki własne wniesione przez przedsiębiorców celem współfinansowania projektów wyniosły aż 330 mln zł.

W obecnym konkursie, przy budżecie wynoszącym 500 mln zł, o dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Nabór wniosków będzie trwał od 7 maja do 22 czerwca.

Dodatkowe informacje pod adresem: http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs11122015/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane