Polsko-czeska komitywa na zakupach

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Avallon razem z partnerem z Czech kupią część Grupy EQOS Energie. Czekają na zgodę urzędu antymonopolowego.

Polski fundusz Avallon MBO Fund II i czeski Genesis Private Equity III zdecydowały się na zakup dwóch oddziałów — polskiego i czeskiego — EQOS Energie Group, dostawcy infrastruktury technicznej m.in. dla budownictwa, telekomunikacji i energetyki. Roczne obroty obydwu spółek to niemal 50 mln EUR łącznie. Po zakończeniu transakcji przejęte firmy będą działać pod nową marką — Stangl Technik. Decyzja o wyjściu z rynków czeskiego i polskiego jest częścią długofalowej strategii grupy EQOS Energie, która koncentruje się przede wszystkim na działalności związanej z infrastrukturą energetyczną, telekomunikacyjną i transportową. Oddziały w Czechach i Polsce specjalizowały się natomiast w usługach technicznych i budowlanych na swoich rynkach.

Win-win: Skorzystaliśmy z zaproszenia Genesis do współinwestycji, opierając się na ich bardzo dobrym doświadczeniu z inwestycji w podobny biznes w Czechach. Z drugiej strony, ze względu na to, że działalność EQOS w Polsce jest większa niż w Czechach, Genesis potrzebował partnera znającego rynek polski – twierdzi Piotr Miller, partner w Avallonie.
Fot. Marek Wiśniewski

— W ujęciu historycznym spółki koncentrowały się na obszarach wykraczających poza długoterminową strategię naszej grupy. Dlatego rozważaliśmy ich sprzedaż i szukaliśmy partnera, który będzie w stanie zapewnić obu firmom wystarczające wsparcie dla ich przyszłego rozwoju — mówi Eric Mendel, dyrektor generalny EQOS Energie. Przejęcie dwóch oddziałów tej grupy to piąta inwestycja Genesis Private Equity III w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale pierwsza we współpracy z Avallonem. Zdaniem Piotra Millera, partnera Avallonu, transakcja będzie dla obu firm bodźcem do dalszego wzrostu.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Skorzystaliśmy z zaproszenia Genesis do współinwestycji, opierając się na ich bardzo dobrym doświadczeniu z inwestycji w podobny biznes w Czechach. Z drugiej strony, ze względu na to, że działalność EQOS w Polsce jest większa niż w Czechach, Genesis potrzebował partnera znającego rynek polski. Nasze fundusze mają podobną wielkość i politykę inwestycyjną, więc dotychczasowa współpraca z nimi jest bardzo dobra — twierdzi Piotr Miller, dodając, że Avallon nie wyklucza, ale też na razie nie planuje kolejnych inwestycji w partnerstwie z Genesisem.

Transakcja zakupu dwóch oddziałów EQOS Energie Group zostaniesfinalizowana po uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Avallon posiada udziały w takich spółkach, jak Velvet Care, Wosana, EBS, Marketplanet, MPS International, EDC Experts Direct Communication, Zaberd, Novo Tech, Plasma System, Medort, Fiten i Ceko. Avallon MBO Fund II to drugi fundusz firmy, a jego wartość sięga 109 mln EUR. Genesis Private Equity Fund III natomiast zarządza ponad 80 mln EUR, koncentruje się na inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa w Czechach i na Słowacji, a częściowo także w Polsce, na Węgrzech i w Austrii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane