Polsko-czeska komitywa na zakupach

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Avallon razem z partnerem z Czech kupią część Grupy EQOS Energie. Czekają na zgodę urzędu antymonopolowego.

Polski fundusz Avallon MBO Fund II i czeski Genesis Private Equity III zdecydowały się na zakup dwóch oddziałów — polskiego i czeskiego — EQOS Energie Group, dostawcy infrastruktury technicznej m.in. dla budownictwa, telekomunikacji i energetyki. Roczne obroty obydwu spółek to niemal 50 mln EUR łącznie. Po zakończeniu transakcji przejęte firmy będą działać pod nową marką — Stangl Technik. Decyzja o wyjściu z rynków czeskiego i polskiego jest częścią długofalowej strategii grupy EQOS Energie, która koncentruje się przede wszystkim na działalności związanej z infrastrukturą energetyczną, telekomunikacyjną i transportową. Oddziały w Czechach i Polsce specjalizowały się natomiast w usługach technicznych i budowlanych na swoich rynkach.

Win-win: Skorzystaliśmy z zaproszenia Genesis do współinwestycji, opierając się na ich bardzo dobrym doświadczeniu z inwestycji w podobny biznes w Czechach. Z drugiej strony, ze względu na to, że działalność EQOS w Polsce jest większa niż w Czechach, Genesis potrzebował partnera znającego rynek polski – twierdzi Piotr Miller, partner w Avallonie.
Zobacz więcej

Win-win: Skorzystaliśmy z zaproszenia Genesis do współinwestycji, opierając się na ich bardzo dobrym doświadczeniu z inwestycji w podobny biznes w Czechach. Z drugiej strony, ze względu na to, że działalność EQOS w Polsce jest większa niż w Czechach, Genesis potrzebował partnera znającego rynek polski – twierdzi Piotr Miller, partner w Avallonie. Fot. Marek Wiśniewski

— W ujęciu historycznym spółki koncentrowały się na obszarach wykraczających poza długoterminową strategię naszej grupy. Dlatego rozważaliśmy ich sprzedaż i szukaliśmy partnera, który będzie w stanie zapewnić obu firmom wystarczające wsparcie dla ich przyszłego rozwoju — mówi Eric Mendel, dyrektor generalny EQOS Energie. Przejęcie dwóch oddziałów tej grupy to piąta inwestycja Genesis Private Equity III w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale pierwsza we współpracy z Avallonem. Zdaniem Piotra Millera, partnera Avallonu, transakcja będzie dla obu firm bodźcem do dalszego wzrostu.

— Skorzystaliśmy z zaproszenia Genesis do współinwestycji, opierając się na ich bardzo dobrym doświadczeniu z inwestycji w podobny biznes w Czechach. Z drugiej strony, ze względu na to, że działalność EQOS w Polsce jest większa niż w Czechach, Genesis potrzebował partnera znającego rynek polski. Nasze fundusze mają podobną wielkość i politykę inwestycyjną, więc dotychczasowa współpraca z nimi jest bardzo dobra — twierdzi Piotr Miller, dodając, że Avallon nie wyklucza, ale też na razie nie planuje kolejnych inwestycji w partnerstwie z Genesisem.

Transakcja zakupu dwóch oddziałów EQOS Energie Group zostaniesfinalizowana po uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Avallon posiada udziały w takich spółkach, jak Velvet Care, Wosana, EBS, Marketplanet, MPS International, EDC Experts Direct Communication, Zaberd, Novo Tech, Plasma System, Medort, Fiten i Ceko. Avallon MBO Fund II to drugi fundusz firmy, a jego wartość sięga 109 mln EUR. Genesis Private Equity Fund III natomiast zarządza ponad 80 mln EUR, koncentruje się na inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa w Czechach i na Słowacji, a częściowo także w Polsce, na Węgrzech i w Austrii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu