Pomysł na biznes: Amerykańskie pączki made in Poland

opublikowano: 19-04-2019, 17:30

Hibiskusowy z różowym lukrem, grejpfrutowy, lawendowy czy oreo – to smaki niezwykłych pączków inspirowanych amerykańskim stylem, ale powstających w Warszawie. Dzisiejszy „Pomysł na biznes” będzie wyjątkowo słodki.

- W naszym przypadku wszystko zaczęło się od pączka.  Pokochałyśmy ten produkt, nie w Polsce, choć nasz kraj z pączków słynie, ale w Nowym Jorku. Zachwyciły nas ręcznie robione donuty  - wspomina Patrycja Jaskólska, współwłaścicielka MOD donuts.

Po powrocie do kraju właśnie za tym smakiem dziewczyny tęskniły najbardziej i postanowiły go odtworzyć. Usmażyły donuty raz, drugi, trzeci i jak same mówią – wpadły w pączkowe szaleństwo.

- Najciekawsze jest to, że przed wyjazdem do Nowego Jorku w ogóle nie lubiłyśmy pączków – śmieje się Kamila Mroczkowska, współwłaścicielka MOD donuts.

Teraz w pracowni codziennie powstaje od 150 do 400 pączków. Rekordowy okazał się jednak tegoroczny tłusty czwartek. W tym dniu dziewczyny sprzedały ponad 10 tys. donutów.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu