Ponad połowa małych i średnich europejskich firm boi się, że nie przetrwa roku

opublikowano: 22-10-2020, 11:47

McKinsey poinformował, że ponad połowa małych i średnich europejskich firm, zatrudniających dwie trzecie ludzi na kontynencie, nie jest pewna przetrwania kolejnych 12 miesięcy, donosi Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że McKinsey przeprowadził badanie w sierpniu, jeszcze przed ponownym nasileniem pandemii w Europie, które zmusiło rządy do zwiększenia ograniczeń mających hamować rozprzestrzenianie wirusa. Firma konsultingowa zapytała ponad 2 tys. firm zatrudniających 250 lub mniej pracowników z pięciu krajów: Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że 55 proc. obawia się upadku do września przyszłego roku jeśli ich przychody nie wzrosną z obecnego poziomu. W przypadku utrzymania obecnego trendu, jedna na 10 małych i średnich firm obawia się bankructwa w ciągu 6 miesięcy.

Reuters przypomina, że we wrześniu ekonomiści prognozowali spadek gospodarki eurolandu o 8 proc. w tym roku i wzrost o 5,5 proc. w przyszłym. Zastrzegali, że sytuacja zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane