Popyt na ropę wzrośnie najmniej od kryzysu

Globalne zużycie ropy wzrośnie w tym roku o zaledwie 0,7 proc., wynika ze zrewidowanych prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Zużycie surowca zwiększy się w 2014 r. o zaledwie 650 tys. baryłek dziennie, szacuje IEA. Jeszcze w czerwcu agencja oczekiwała, że dynamika będzie dwukrotnie wyższa. Czwartemu z rzędu cięciu prognoz na ten rok towarzyszyło obniżenie prognoz na 2015 r., kiedy zużycie powinno zwiększyć się o 1,2 proc. Na cięcie prognoz rynek zareagował pogłębieniem przeceny. W środę notowania odmiany brent zeszły przejściowo nawet poniżej pułapu 84 USD za baryłkę.

„Trwająca na rynku ropy wyprzedaż zwraca uwagę na słabszy od oczekiwań wzrost zużycia. To właśnie on jest głównym czynnikiem napędzającym zniżki” – napisano w raporcie.

Od czerwcowego szczytu notowania ropy brent obniżyły się już o 26,1 proc. Miało to związek ze spekulacjami, że kartel OPEC nie zdecyduje się na cięcie produkcji, konieczne by zdjąć z rynku nadwyżkę podaży, za którą odpowiada spowolnienie popytu, rosnąca produkcja surowca w USA oraz wznowienie wydobycia w Libii. Według IEA przecena jest wciąż za mała, by zwiększyć zapotrzebowanie na surowiec albo skłonić producentów do zmniejszenia wydobycia. Większość amerykańskiej produkcji ropy ze złóż łupkowych będzie opłacalna nawet przy zejściu cen ropy do 80 USD.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane