Porozumienie Litwy i Białorusi w sprawie tranzytu ropy

PAP
08-10-2010, 13:36

Litwa i Białoruś porozumiały się w sprawie tranzytu ropy naftowej dla Białorusi przez port w Kłajpedzie - informuje w  piątek portal lrt.lt.

Porozumienie zawarte w czwartek w Kłajpedzie przewiduje, iż w ciągu dwóch lat przetransportowanych zostanie około 5 mln ton surowca.

Według wicepremiera Białorusi Władimira Siemaszko, do końca października zostaną zawarte umowy, które "pozwolą już od grudnia w ciągu najbliższych dwóch lat na dostawę dla Białorusi przez port w Kłajpedzie co najmniej 2,5 mln ton rocznie" surowca.

"Dla nas ten projekt jest bardzo atrakcyjny, mamy pełne poparcie rządu i jesteśmy gotowi na współpracę" - powiedział szef kancelarii litewskiego rządu Daividas Matulionis.

Białoruś próbuje sprowadzać ropę również przez porty Ukrainy, Estonii i Łotwy.

Białoruś chce zapewnić sobie dostawy ropy i gazu niezależnie od Rosji. Trwają m.in. litewsko-białoruskie rozmowy w sprawie możliwości budowy w Kłajpedzie terminalu gazu skroplonego na potrzeby Białorusi.

Aleksandra Akińczo (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Porozumienie Litwy i Białorusi w sprawie tranzytu ropy