Porty Lotnicze w lot odczuły efekt zmian

opublikowano: 27-02-2015, 00:00

Ubiegłoroczna restrukturyzacja przebiegła lepiej, niż f irma się spodziewała. Pierwszy kwartał będzie rekordowy

Ubiegły rok był dla Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze przełomowy. W marcu dyrekcja wypowiedziała zakładowy układ zbiorowy pracy, który np. przewidywał odprawy równe 36 pensjom, a we wrześniu podpisała ze związkami zawodowymi nowy. Z firmy odeszło 800 osób — w tym aż 500 na przełomie czerwca i lipca, wcześniej, niż spodziewało się kierownictwo. Na pokładzie firmy pozostało 1,4 tys. pracowników.

Z analiz EY i PwC wynika, że centralizacja lotnisk nie przyniosłaby istotnych synergii. Nie będziemy więc nic robić na siłę. Efekt synergii możemy osiągnąć wyłącznie ze współpracy z Lotniskiem Modlin, a w dłuższej perspektywie ewentualnie z innymi portami w centralnej Polsce. Na razie jednak widzę jeszcze sporo rezerw na Lotnisku Chopina — mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny Portów Lotniczych.
Zobacz więcej

TYLKO W SERCU KRAJU:

Z analiz EY i PwC wynika, że centralizacja lotnisk nie przyniosłaby istotnych synergii. Nie będziemy więc nic robić na siłę. Efekt synergii możemy osiągnąć wyłącznie ze współpracy z Lotniskiem Modlin, a w dłuższej perspektywie ewentualnie z innymi portami w centralnej Polsce. Na razie jednak widzę jeszcze sporo rezerw na Lotnisku Chopina — mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny Portów Lotniczych. Marek Wiśniewski

Wyniki nad normę

— Efekty restrukturyzacji odczuliśmy szybciej, niż to zakładaliśmy w pierwotnym planie. W 2014 r. spodziewaliśmy się 250 mln zł straty, ale — choć musi to jeszcze potwierdzić audyt — wyniosła ona tylko około 120 mln zł. Gdyby nie koszty restrukturyzacji, mielibyśmy 50 mln zł zysku. Przewidywaliśmy 100 mln zł straty EBITDA, a wygląda na to, że będzie 1,5-2 mln zł zysku. Pierwszy kwartał tego roku najpewniej będzie rekordowy, choć w miesiącach zimowych ruch na lotnisku jest zwykle dużo mniejszy niż w sezonie letnim — mówi Michał Kaczmarzyk, od lutego 2014 r. dyrektor naczelny Portów Lotniczych.

Lotnisko Chopina w Warszawie, którym zarządzają Porty Lotnicze, obsłużyło w ubiegłym roku 10,5 mln pasażerów, choć trwał remont pasa startowego i starej części terminalu (otwarcie po modernizacji przewidywane jest na przełomie maja i czerwca). W 2015 r. szef Portów Lotniczych spodziewa się ponad 11 mln pasażerów, a na koncie firmy 100 mln zł zysku netto i 300 mln zł EBITDA.

W ostatniej chwili

Nowy układ zbiorowy nie gwarantuje tak wielkich przywilejów jak stary, choć nadal firma płaci za nadgodziny i pracę w soboty i święta więcej, niż przewiduje Kodeks pracy. Teraz jednak to wyłącznie pracodawca decyduje o grafiku i harmonogramie pracy pracowników, liczbie brygad i systemie czasu pracy. Premie roczne zależą od sytuacji finansowej firmy.

— Nowy układ zbiorowy będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie, ale już wiemy, że gdybyśmy wprowadzili go trzy miesiące później, ubiegły rok nie byłby tak dobry — podkreśla Michał Kaczmarzyk.

To dzięki dobrym wynikom udało się zapewnić finansowanie kolejnych inwestycji na korzystnych warunkach. Chętny był m.in. EBI, ale ostatecznie to z Pekao Porty Lotnicze podpisały umowę na emisję obligacji na kwotę 600 mln zł. Pozwoli to zrealizować 822 mln zł inwestycji, które pozwolą osiągnąć przepustowość na poziomie 22 mln pasażerów rocznie. Jeszcze w tym roku przedsiębiorstwo zdecyduje o finansowaniu projektu Chopin Airport City, czyli kompleksu biurowców w pobliżu lotniska wartego ponad 1 mld zł.

Zacieśnią więzy

Porty Lotnicze, które zarządzają lotniskami w Warszawie, Zielonej Górze i są udziałowcami lotnisk w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Rzeszowie, nie będą natomiast szukać z nimi synergii, co kilka miesięcy temu zapowiadał dyrektor naczelny. Firma nie zamierza pozbywać się jednak wpływu na funkcjonowanie innych regionalnych portów.

— Chcemy być aktywnym udziałowcem i czerpać korzyści ze wzrostu biznesów i wartości aktywów. Nie wykluczamy zwiększania zaangażowania kapitałowego w rentownych portach — dodaje dyrektor naczelny Portów Lotniczych.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu