Posiedzenie Fedu będzie wyjątkowe

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 29-01-2019, 22:00

Po raz pierwszy od ponad dekady do Stanów Zjednoczonych wróciła kwestia obniżki stóp procentowych

W Europie od lat jesteśmy przyzwyczajeni, że każde decyzyjne posiedzenie władz monetarnych kończy się regularną i zaplanowaną wcześniej konferencją prasową, ale dla Amerykanów nawet tak minimalna jawność banku centralnego do niedawna była kompletną abstrakcją. Cokwartalna konferencja po posiedzeniach Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) została wprowadzona w kwietniu 2011 r., ale dopiero styczniowa konferencja będzie pierwszym, „regularnym” (tj. odbywającym się po każdym posiedzeniu) spotkaniem prezesa Rezerwy Federalnej z przedstawicielami mediów.

4 stycznia Jerome Powell, szef Fedu, skapitulował przed żądaniami
lobby finansowego i zapowiedział gotowość do zmian (czytaj: redukcji) i tak
bardzo powolnego procesu zmniejszania sumy bilansowej banku centralnego. To
dobra wiadomość dla inwestujących w akcje.
Zobacz więcej

Z BIAŁĄ FLAGĄ:

4 stycznia Jerome Powell, szef Fedu, skapitulował przed żądaniami lobby finansowego i zapowiedział gotowość do zmian (czytaj: redukcji) i tak bardzo powolnego procesu zmniejszania sumy bilansowej banku centralnego. To dobra wiadomość dla inwestujących w akcje. Fot. Bloomberg

Zmiana w polityce komunikacyjnej Fedu nie jest tylko kwestią wizerunkowo-techniczną. W ramach rozpoczętego w 2015 r. cyklu podwyżek decyzja o zmianie stóp procentowych zapadała tylko na tych posiedzeniach FOMC, po których była zaplanowana konferencja prasowa. Zatem liczba możliwych „posiedzeń decyzyjnych” ograniczała się do czterech: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Teraz zmiana stopy funduszy federalnych może nastąpić po każdym posiedzeniu FOMC, których na ten rok zaplanowano osiem (łącznie ze styczniowym). Po drugie, Jerome Powell zyska więcej możliwości sterowania oczekiwaniami rynku i opinii publicznej względem przyszłych decyzji banku centralnego.

Podniosą czy zetną?

Jednakże jeszcze ważniejszą kwestią jest to, co Fed zrobi w 2019 r. Po wrześniowym posiedzeniu FOMC podtrzymał zapowiedź trzech podwyżek w 2019 r. Jeszcze do października na rynku panował konsens, że w tym roku Rezerwa Federalna dokona dwóch lub trzech podwyżek stóp funduszy federalnych, ale gdy jesienią na Wall Street zagościły mocne spadki, rynek nagle zaczął się domagać zmiany kursu w polityce monetarnej. Prezes Jerome Powell początkowo zdawał się „gołębieć”, lecz jednak w grudniu po raz kolejny podniósł stopę funduszy federalnych. Co więcej, FOMC zasugerował rynkowi dwie podwyżki (po 25 pkt. baz. każda) w 2019 r. Rynek kompletnie spanikował, gdy sam Jerome Powell powiedział, że program QT (czyli ilościowego zacieśniania polityki monetarnej) jest na „autopilocie” i nie widzi potrzeby jego modyfikowania.

Dopiero 4 stycznia szef Fedu skapitulował przed żądaniami lobby finansowego i zapowiedział gotowość do zmian (czytaj: redukcji) i tak bardzo powolnego QT. Ten swoisty „Powell put” istotnie poprawił nastroje na Wall Street i utwierdził inwestorów w przekonaniu, że w tym roku podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już nie będzie. Tak przynajmniej wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych. Według obliczeń FedWatch Tool rynek na 70 proc. wycenia szanse utrzymania stóp w Stanach Zjednoczonych na obecnym poziomie do grudnia 2019 r. Szanse na ewentualną jedną podwyżkę (o 25 pkt. baz.) w czerwcu lub wrześniu oceniane są na około 20 proc.

Ale to nie wszystko. O ile przerwa bądź nawet zakończenie cyklu podwyżek kosztów kredytu w Stanach Zjednoczonych jest obecnie najpopularniejszym scenariuszem na rynku, to czasami odzywają się głosy o możliwej obniżce stopy funduszy federalnych. Co ciekawe, odsetek zwolenników tej teorii wzrasta wraz ze spadkiem indeksu S&P500i maleje wraz z jego wzrostem. Zatem, o ile jeszcze na początku roku wycena tegorocznego cięcia sięgała niemal 30 proc., to pod koniec stycznia szanse na taki scenariusz wyceniane są ledwie na kilka procent.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Autopilot ważniejszy od stóp

Czasy się zmieniły i stopy procentowe nie są już najważniejszym narzędziem, przy pomocy którego Rezerwa Federalna steruje rynkami finansowymi. Od grudnia 2008 do grudnia 2015 r. stopa funduszy federalnych była utrzymywana na zerze. Fed wymyślił więc inny sposób obniżania kosztów kredytu, inicjując trzy fale „ilościowego poluzowania” (ang. quantitative easing — QE), w ramach których powiększył swój bilans pięciokrotnie. QE polegało na tym, że bank centralny Stanów Zjednoczonych kupował na rynku obligacje (głównie skarbowe, ale też hipoteczne), płacąc za nie nowo wykreowanymi pieniędzmi i w ten sposób zwiększając płynność w sektorze bankowym — czyli tzw. nadmierne rezerwy (excess reserves) banków komercyjnych.

Przez lata QE niczym przypływ podnosiło wszystkie łajby w porcie. Jego ograniczenie w połowie 2014 r. wstrząsnęło rynkami wschodzącymi. Od października 2017 r. Rezerwa Federalna prowadzi program redukcji sumy bilansowej (QT). W tym okresie bank centralny Stanów Zjednoczonych „schudł” o 400 mld USD Jeszcze na grudniowej konferencji prasowej Jerome Powell zapewniał, że program „zwijania QE” pozostaje na „autopilocie” i że Fed nie ma zamiaru nic zmieniać w harmonogramie redukcji sumy bilansowej, ale po styczniowej wolcie Jerome’a Powella na stole pojawiła się opcja ograniczenia QT.

Jest mało prawdopodobne, aby taka decyzja została podjęta już na styczniowym posiedzeniu FOMC, bo zanim takowa zapadnie, komitet musi ją jakoś uargumentować i przygotować na nią rynek (a przynajmniej tych, którzy mają o tym wiedzieć). Dlatego tak ważne będzie to, co zostanie napisane w samym komunikacie FOMC i to, jak monetarni decydenci ocenią stan gospodarki. Jeśli treść styczniowego komunikatu FOMC nie będzie znacząco odbiegała od grudniowej, to inwestorzy grający na wzrost cen akcji mogą się mocno rozczarować. Mówiąc wprost: Wall Street potrzebuje jakiejkolwiek sugestii pesymizmu lub zwątpienia ze strony władzy monetarnej. W myśl starej zasady, że zła wiadomość, to dobra wiadomość.

Drugą szansą na zadowolenie giełdowych byków (i dolarowych niedźwiedzi) będzie konferencja prasowa Jerome’a Powella. Szef Rezerwy Federalnej pojawi się na scenie w środę o 20.30 czasu polskiego. Pół godziny wcześniej na rynek trafi komunikat FOMC. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu