Posłowie przeciwni projektowi dopuszczającemu upadłość Poczty Polskiej

PAP
opublikowano: 07-02-2008, 18:34

Dwie sejmowe komisje: infrastruktury i  skarbu państwa przyjęły w czwartek wniosek o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej, dopuszczającego upadłość tego przedsiębiorstwa.

Wniosek o odrzucenie projektu zgłosił Marek Suski (PiS). Jak wyjaśnił Suski PAP, jego zdaniem projekt rządowy jest niepełny i niedopracowany.

Suski dodał, że w Poczcie toczą się obecnie negocjacje dyrekcji przedsiębiorstwa ze związkami zawodowymi i projekt ten może być zrozumiany jako swego rodzaju argument w negocjacjach.

Projekt nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej został przyjęty przez rząd w grudniu ubiegłego roku. Według jego zapisów, Poczta ma być objęta przepisami prawa upadłościowego i naprawczego.

Regulacje zawarte w projekcie mają na celu dostosowanie prawa polskiego do wymogów Komisji Europejskiej - poinformowało wówczas Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej budzi bowiem zapis obecnie obowiązującej ustawy o Poczcie Polskiej przewidujący, iż w przypadku wystąpienia strat, Poczta może uzyskać pomoc państwa na restrukturyzację. Komisja uznała, że takie prawo umożliwia przedsiębiorstwu korzystanie z nieograniczonej pomocy Skarbu Państwa.

Zaproponowane przez rząd zasady funkcjonowania Poczty Polskiej zakładają, że będzie ona musiała sama pokrywać ewentualne straty. Pomoc państwa będzie udzielana jedynie w przypadku strat, które powstaną przy realizacji nałożonego na przedsiębiorstwo obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane